Czytelnia kolejowa na dworcu w Kwidzynie potrzebuje wsparcia

Czytelnia kolejowa na dworcu w Kwidzynie potrzebuje wsparcia

05 marca 2019 | Autor: PiK
PODZIEL SIĘ

Czytelnia kolejowa, która powstaje obecnie w bibliotece zlokalizowanej w przejętym i zrewitalizowanym przez miasto Kwidzyn budynku historycznego dworca kolejowego, szuka książek i czasopism o tematyce kolejowej.

Fot. Pixabay

Na adres Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie można przesyłać magazyny, gazety, czasopisma, książki, zeszyty naukowe lub inne wydawnictwa o tematyce kolejowej. Celem projektu „czytelnia kolejowa” jest utworzenie w ramach czytelni naukowej Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, specjalnego działu gromadzącego i udostepniającego szerokiemu gronu czytelników publikacje o szeroko rozumianej tematyce kolejowej. Zalążkiem zbiorów są udostępniane prywatne zbiory unikalnych książek, zeszytów naukowych, albumów, gazet, czasopism, obejmujących tematykę kolejową zarówno w ujęciu technicznym jak i historycznym.

Dzięki wsparciu jest szansa poszerzyć zbiory pierwszej w Polsce czytelni książek o tematyce kolejowej, zlokalizowanej na poddaszu zrewitalizowanego ponad 100-letniego dworca kolejowego, z okien którego rozpościera się wspaniały widok z jednej strony na stację kolejową i kursujące tam pociągi a z drugiej na miasto Kwidzyn, wraz historycznym zespołem zamkowo-katedralnym oraz przepiękną dolinę Wisły. Autorzy projektu marzą aby to wspaniałe miejsce stało się obszarem spotkań, dyskusji, wymiany myśli i poglądów a także i zgłębiania tajników wiedzy kolejowej przez wszystkich zainteresowanych historią i rozwojem kolei.

W ramach projektu planowane jest także uruchomienie wydzielonego stanowiska, na którym będą dostępne do wglądu (w wersji cyfrowej, po uzyskaniu zgody wydawcy, bez możliwości kopiowania), czasopisma i publikacje które nie są już dostępne w wersjach papierowych. Pierwszymi tego czasopismami będą wszystkie wydania czasopisma „Transport i Komunikacja” oraz „Koleje Żelazne”.