Zarzuty dla byłego szefa PKP SA

Zarzuty dla byłego szefa PKP SA

05 marca 2019 | Autor: POM
PODZIEL SIĘ

Były prezes PKP SA Jakub Karnowski usłyszał zarzuty w związku z przejęciem czeskiego AWT przez PKP Cargo.

Fot. PKP SA

Jakub Karnowski był prezesem PKP SA w latach 2012-15. Jak pisze "Puls Biznesu", w poniedziałek podczas przesłuchania Prokuratura Okręgowa w Lublinie przedstawiła mu zarzuty związane z jego udziałem w transakcji zakupu spółki transportowej AWT. PKP Cargo miało stracić na tej transakcji ponad 200 mln zł.

Karnowski spodziewał się postawienia zarzutów - wcześniej zatrzymani i przesłuchiwani w tej sprawie byli także menedżerowie z PKP Cargo, którzy przeprowadzali transakcję, wskutek której spółka miała ponieść straty sięgające ćwierć miliarda złotych. 

Jak stwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", to absurd, że będzie oskarżony w tej sprawie, bo nie decydował o zakupie AWT. - Ale też nie odcinam się od sprawy zakupu. Jako przewodniczący rady nadzorczej PKP Cargo zgodziłem się na transakcję. Uważam, że koledzy z PKP Cargo dobrze zrobili, że kupili spółkę - powiedział  Karnowski.

W sprawie chodzi o zakup przez PKP Cargo 80 proc. udziałów w czeskiej spółce Advanced World Transport, drugim co do wielkości przewoźniku towarowym w Czechach, w maju 2015 r. Z ustaleń śledztwa ma wynikać, że kwota transakcji wynosząca przeszło 103 mln euro została zawyżona o ponad połowę.

 

 

PODZIEL SIĘ