Mamut wróci na podłogę stacji metra Płocka

Mamut wróci na podłogę stacji metra Płocka

06 marca 2019 | Autor: POM | Źródło: Metro Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Coraz bliżej do powrotu znalezionych kości prehistorycznego ssaka (mamuta lub słonia leśnego) na stację C08 Płocka. Mamy już pierwsze konkretne ustalenia.

Fot. Metro Warszawskie

W wyniku spotkań z projektantem, wykonawcą oraz Państwowym Muzeum Archeologicznym postanowiono, że najlepszym rozwiązaniem będzie gablota podłogowa. Zlokalizowana zostanie na poziomie antresoli (wyjście w kierunku ulicy Wolskiej), czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia kości tego prehistorycznego ssaka.

Zgodnie z prawem znalezisko należy do Skarbu Państwa i po zakończeniu badań zostanie przekazane do wskazanego muzeum. Państwowe Muzeum Archeologiczne, sprawujące nadzór nad budową, wykonało już skan kości. Dzięki temu możliwy będzie wydruk kości w technologii 3D i późniejsza ich ekspozycja na stacji metra.

Planowana gablota będzie miała wymiary 1,5 x 1,5m. Szkło na poziomie posadzki będzie o odpowiednich parametrach antypoślizgowych. Elementami zapewniającymi antypoślizgowość są nadrukowane elementy graficzne, gwarantujące zachowanie jego przejrzystości.

Obecnie kości są poddawane konserwacji i badaniom. Datowaniu w celu określenia gatunku ssaka poddany jest grunt, w którym kości były znalezione. Jest on bardzo zanieczyszczony, m.in. biologicznie i dlatego otrzymanie jednoznacznych wyników nie jest pewne. Badanie powinno zakończyć się na przełomie marca i kwietnia.

PODZIEL SIĘ