Deutsche Bahn szuka maszynistów. Płaci do 194 tys. zł brutto rocznie

Deutsche Bahn szuka maszynistów. Płaci do 194 tys. zł brutto rocznie

06 marca 2019 | Autor: POM
PODZIEL SIĘ

Jak informuje Deutsche Welle niemieckiej kolei (Deutsche Bahn) brakuje 733 maszynistów. Według związku zawodowego ta liczba jest dwa razy większa - dowiadujemy się z TVN24 BiS.

Fot. Deutsche Bahn

Szef związku zawodowego maszynistów lokomotyw (GDL) Claus Weselsky uważa, że potrzebnych jest zdecydowanie więcej maszynistów niż podaje niemiecka kolej. Chodzi o zbyt optymistyczne statystyki, które uwzględniają prawie tysiąc uczniów, którzy w tym roku zakończą przyuczenie do zawodu. W 2018 roku nieobsadzonych było 1,5 tys. stanowisk. Rzecznik DB podkreśla, że zatrudnienie jest rekordowe i firma planuje je nadal zwiększać. Do pracy będą przede wszystkim przyjmowane osoby do obsługi ruchu, elektronicy, dyspozytorzy, maszyniści i sprzątacze.

Z drugiej strony, szef GDL ostrzega, że sytuacja w kolejnych latach będzie coraz trudniejsza, bo maszyniści lokomotyw mają obecnie przeciętnie 50 lat i trzeba się przygotować, że wielu z nich niedługo przejdzie na emeryturę.

Po uwzględnieniu premii świątecznych i dodatków wynagrodzenie maszynisty w Niemczech, w zależności od jego doświadczenia zawodowego, wynosi od 38 tys. do 45 tys. euro brutto rocznie (od ok. 164 tys. zł do ok. 194 tys. zł). W Polsce, według danych Sedlak&Sedlak oraz portalu wynagrodzenia.pl, maszyniści zarabiają mniej więcej od 54 tys. do 62 tys. zł brutto rocznie. Deutsche Bahn zatrudnia obecnie ok. 18 tys. maszynistów.