Deutsche Bahn szuka maszynistów. Płaci do 194 tys. zł brutto rocznie

Deutsche Bahn szuka maszynistów. Płaci do 194 tys. zł brutto rocznie

06 marca 2019 | Autor: POM
PODZIEL SIĘ

Jak informuje Deutsche Welle niemieckiej kolei (Deutsche Bahn) brakuje 733 maszynistów. Według związku zawodowego ta liczba jest dwa razy większa - dowiadujemy się z TVN24 BiS.

Fot. Deutsche Bahn

Szef związku zawodowego maszynistów lokomotyw (GDL) Claus Weselsky uważa, że potrzebnych jest zdecydowanie więcej maszynistów niż podaje niemiecka kolej. Chodzi o zbyt optymistyczne statystyki, które uwzględniają prawie tysiąc uczniów, którzy w tym roku zakończą przyuczenie do zawodu. W 2018 roku nieobsadzonych było 1,5 tys. stanowisk. Rzecznik DB podkreśla, że zatrudnienie jest rekordowe i firma planuje je nadal zwiększać. Do pracy będą przede wszystkim przyjmowane osoby do obsługi ruchu, elektronicy, dyspozytorzy, maszyniści i sprzątacze.

Z drugiej strony, szef GDL ostrzega, że sytuacja w kolejnych latach będzie coraz trudniejsza, bo maszyniści lokomotyw mają obecnie przeciętnie 50 lat i trzeba się przygotować, że wielu z nich niedługo przejdzie na emeryturę.

Po uwzględnieniu premii świątecznych i dodatków wynagrodzenie maszynisty w Niemczech, w zależności od jego doświadczenia zawodowego, wynosi od 38 tys. do 45 tys. euro brutto rocznie (od ok. 164 tys. zł do ok. 194 tys. zł). W Polsce, według danych Sedlak&Sedlak oraz portalu wynagrodzenia.pl, maszyniści zarabiają mniej więcej od 54 tys. do 62 tys. zł brutto rocznie. Deutsche Bahn zatrudnia obecnie ok. 18 tys. maszynistów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Mamut wróci na podłogę stacji metra Płocka Mamut wróci na podłogę stacji metra Płocka
Następny artykuł UTK: polska kolej jest bezpieczna UTK: polska kolej jest bezpieczna