Tramwaje pojadą szybciej dzięki priorytetowi

Tramwaje pojadą szybciej dzięki priorytetowi

08 marca 2019 | Autor: RD | Źródło: ZTM Warszawa
PODZIEL SIĘ

Tramwaje Warszawskie podpisały umowy, dzięki którym aż w kilkunastu miejscach tramwaj krócej będzie czekał na zmianę świateł. Dla pasażerów oznacza to, że podróż kilkunastoma liniami tramwajowymi będzie krótsza.

9 skrzyżowań, 5 ciągów ulic i jeden węzeł – właśnie w tylu miejscach na terenie Warszawy wprowadzone zostaną kolejne algorytmy sterujące sygnalizacją świetlną. Przyśpieszą tramwaje aż na 17 liniach. W praktyce oznacza to skrócenie czasu przejazdu przez każde skrzyżowanie o około minutę.

Jak działa priorytet dla tramwaju? Czujniki zamontowane przy torach wykryją nadjeżdżające tramwaje i przełączą sygnalizację na najbliższym skrzyżowaniu tak, by pojazd podjeżdżając do niego nie czekał na zmianę świateł. Algorytmy opracowują pracownicy Tramwajów Warszawskich – dla każdego skrzyżowania jest rozwiązanie „szyte na miarę” a zanim zostanie ono wprowadzone, jest testowane w komputerowo. Najbardziej skomplikowanym skrzyżowaniem, na którym wprowadzono takie rozwiązania jest rondo Radosław,a przez które przejeżdża 8 linii tramwajowych.

Wykonawcami prac będą firmy Dynniq Poland i Siemens Mobility. Wartość umów wynosi 5,8 mln zł brutto. Wykonawcy, w zależności od konkretnego skrzyżowania, opracują i uzgodnią dokumentację projektową potrzebną do wprowadzenia inwestycji, wykonają prace w terenie np. zajmą się montażem czujników na skrzyżowaniach oraz zaprogramują zaprojektowany przez pracowników Tramwajów Warszawskich nowoczesny system sterowania z priorytetem tramwajowym w sterownikach sygnalizacji świetlnej. Pierwsze priorytety włączone zostaną w ciągu 4 miesięcy.

Już dziś 39% procent skrzyżowań na terenie Warszawy zapewnia uprzywilejowany przejazd tramwajom. Inwestycja, na którą podpisano umowę, sprawi że takich skrzyżowań będzie już 43%. A w 2019 roku zaplanowano, że dzięki kolejnym inwestycjom prowadzonym przez Tramwaje Warszawskie, Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, skrzyżowań z uprzywilejowaniem dla tramwajów będzie 60%.

PODZIEL SIĘ