Rail Polska rozpoczyna eksploatację Edgara

Rail Polska rozpoczyna eksploatację Edgara

14 marca 2019 | Źródło: Rail Polska
PODZIEL SIĘ

13 marca spółka Rail Polska przekazała do regularnej eksploatacji zmodernizowaną lokomotywę elektryczną 207E, wyprodukowaną w należącym do przewoźnika Zakładzie Taboru Kolejowego we Włosienicy - w pobliżu Oświęcimia.

Fot. Rail Polska

Pierwszy z zaplanowanej serii dwudziestu pojazdów zasilił flotę Rail Polska. Przewoźnik nie kryje zadowolenia z uzyskanych efektów. Pojazd posiada dobrą charakterystykę trakcyjną, a zastosowane rozwiązania układu biegowego i napędowego czynią go się szczególnie przydatnym do pracy w warunkach wielokrotnych rozruchów i relatywnie niskich prędkości, charakterystycznych dla wysoko obciążonych odcinków linii kolejowej.

Lokomotywę 207E – jeszcze przed homologacją – pokazano na targach TRAKO 2017, gdzie wzbudziła spore zainteresowanie branży. Rok 2018 przebiegł pod znakiem prób i badań eksploatacyjnych ale, jak deklarują inżynierowie z Rail Polska, pozwoliło to zebrać ogromny zasób doświadczeń i na tej podstawie rozwiązać i zneutralizować wiele problemów „wieku niemowlęcego”.

Te doświadczenia uwzględniono w powstających już kolejnych trzech pojazdach. Przewoźnik porozumiewawczo „puścił oko” do fanów kolei. Lokomotywa otrzymała nazwę 207E-Edgar, imię oznaczające w języku staroangielskim waleczność, jednak w kontekście kolejowym nawiązujące do żargonowej nazwy „Gagar”, protoplasty lokomotywy 207E.