Warsztaty kolejarzy dla instruktorów nauki jazdy w Koszalinie

Warsztaty kolejarzy dla instruktorów nauki jazdy w Koszalinie

18 marca 2019 | Autor: RD | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Przyszli kierowcy dowiedzą się jak bezpiecznie pokonywać przejazdy kolejowo-drogowe. To efekt warsztatów organizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. W koszalińskim spotkaniu wzięli udział instruktorzy jazdy, którzy zdobytą wiedze przekażą kursantom.

Fot. PKP SA

Eksperci z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. odwiedzili Koszalin. Podczas warsztatów zorganizowanych dla instruktorów szkół nauki jazdy przekazali wiedzę i doświadczenie na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Szkoleniowcy zaprezentowali najnowsze rozwiązania minimalizujące ryzyko wypadków i wręczyli uczestnikom dodatkowe materiały z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. PLK sukcesywnie wprowadza nowe technologie, tym samym zwiększa bezpieczeństwo.

– Nawet najlepsze zabezpieczenia oraz zmodernizowane przejazdy będą niewystarczające, jeśli kierowcy nie włączą myślenia. Nadal potrzebna jest edukacja, zmiana mentalności kierujących oraz zrozumienie, że skrzyżowanie drogi z linią kolejową wymaga od nas wyjątkowej uwagi i ostrożności mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, organizowane są specjalistyczne seminaria dla osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców. W ostatnich trzech latach, szkolenia odbyły się w ponad 20 miastach, a dodatkowe materiały dydaktyczne trafiły do 3 tysięcy szkół jazdy. Koszalin jest drugim po Zamościu gospodarzem tegorocznej edycji warsztatów. Podczas spotkań szczegółowo omawiane są zasady bezpieczeństwa na przejazdach z perspektywy kolei, bazując na doświadczeniu i analizach wielu zdarzeń. PLK przypomina też o ogromnym znaczeniu żółtej naklejki.

14 tysięcy przejazdów z żółtymi naklejkami. PLK w ten sposób zwiększa bezpieczeństwo ułatwiając kierowcom identyfikację przejazdu, przy którym się znajdują. Na naklejkach są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia kierowca po połączeniu z numerem alarmowym powinien podać indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które w przypadku zagrożenia wydają polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii. W ubiegłym roku PLK zarejestrowały ponad 400 reakcji na żółtą naklejkę. W 24 przypadkach został wstrzymany ruch pociągów a w 30 wprowadzono ograniczenia prędkości dla pociągów.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego są 573 przejazdy i przejścia dla pieszych. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych jest gwarancja bezpiecznego przekraczania torów.