Parowóz Pt31-49 stanie pod chmurką. Żeby można było go podziwiać

Parowóz Pt31-49 stanie pod chmurką. Żeby można było go podziwiać

18 marca 2019 | Autor: PiK
PODZIEL SIĘ

Już jutro 19 marca 2019 roku na miłośników starych parowozów i zabytków techniki czeka w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej niezwykła przygoda. Tylko przez cztery godziny od 10:00 do 14:00, duma polskiej techniki z czasów II Rzeczpospolitej, jeden z najbardziej oryginalnych parowozów z kolekcji muzeum można będzie podziwiać nie w parowozowni, ale na zewnątrz przed budynkiem.

Fot. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Po raz pierwszy od kilku lat parowóz Pt31-49, ozdoba naszej kolekcji, zostanie wytoczony, przez inną lokomotywę na wachlarz przed parowozownią, co umożliwi oglądanie go w świetle dziennym i podziwianie tej oryginalnej konstrukcji. Pt31 to jeden z dwóch zachowanych w Polsce egzemplarzy tego parowozu będącego w latach międzywojennych dumą polskiej myśli technicznej.

Jeszcze przed wojną lokomotywa pospieszna Pt31 wzbudzała niekłamane zachwyty większości europejskich przewoźników kolejowych. Była jedną z najbardziej znanych i cenionych lokomotyw parowych polskiej produkcji - wizytówką i przykładem przedwojennej polskiej myśli technicznej. Wybudowano ich łącznie sto dziesięć, ale do dziś przetrwały tylko ostatnie dwa egzemplarze. Jeden z nich już jutro przez 4 godziny można będzie oglądać na wachlarzu przed zabytkową parowozownią w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.