Wielkie przejęcie DCT Gdańsk pod patronatem PFR

Wielkie przejęcie DCT Gdańsk pod patronatem PFR

19 marca 2019 | Autor: RD | Źródło: Polski Fundusz Rozwoju
PODZIEL SIĘ

PSA International Ptd Ltd (PSA), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i IFM Global Infrastructure Fund (GIF) zarządzny przez IFM Investors podpisały umowę wspólnego nabycia 100% udziałów w Deepwater Container Terminal Gdańsk (DCT Gdańsk), największym terminalu kontenerowym w Polsce, od funduszu Global Infrastructure Fund II zarządzanego przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), a także MTAA Super, AustralianSuper i Statewide Super. Zamknięcie transakcji wymaga jeszcze formalnego zatwierdzenia przez właściwe organy ochrony konkurencji i konsumentów.

Fot. DCT Gdańsk

DCT Gdańsk znajduje się na przecięciu bałtyckich szlaków handlowych i ma strategiczną pozycję jako główna brama na rynki Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Budowa portu rozpoczęła się w 2005 roku. Przez minione 13 lat sprzedający akcjonariusze pomagali w rozwoju portu oraz wspierali jego wzrost. Dzięki znaczącemu programowi inwestycyjnemu oraz oddaniu do użytku drugiego nabrzeża, w 2016 roku zdolność portu do obsługi kontenerów podwoiła się. Liczba obsłużonych przez DCT Gdańsk kontenerów rosła przez lata, osiągając 1,9 mln TEU (twenty-foot equivalent unit) w 2018 roku.

DCT Gdańsk jest najszybciej rozwijającym się portem kontenerowym w Europie i należy do 15 największych europejskich portów tego typu. Dzięki nabrzeżu o długości 1306 metrów oraz maksymalnej głębokości 17 metrów, terminal jest dobrze przygotowany do obsługi największych kontenerowców, zawijających już dziś do portu.

Tan Chong Meng, Group CEO PSA International, powiedział: „DCT Gdańsk jest pierwszą inwestycją PSA w Europie Środkowo-Wschodniej. Cieszymy się na bliską współpracę z naszymi partnerami PFR i IFM w celu dalszego rozwoju i umocnienia pozycji DCT jako preferowanego portu przeładunkowego dla Polski i Morza Bałtyckiego. Wykorzystując naszą globalną sieć i wiedzę w tworzeniu wartości dla społeczności portowych i spedycyjnych, PSA będzie współpracować z liniami żeglugowymi, operatorami logistycznymi i właścicielami ładunków, aby dostarczyć bardziej wydajne, elastyczne i solidne rozwiązania dotyczące łańcucha dostaw dla regionu.”

Paweł Borys, prezes PFR powiedział: „Cieszymy się, że udało nam się z sukcesem sfinalizować przejęcie tego wyjątkowego aktywa - jedynego głębokowodnego terminalu kontenerowego w Polsce i regionie basenu Morza Bałtyckiego. Wierzę, że unikalne połączenie lokalnych i międzynarodowych kompetencji, a także operacyjna wiedza PSA pomogą w dalszym rozwoju DCT Gdańsk. Nowi właściciele będą wspierać w najbliższych latach ambitne plany ekspansji, w tym budowę nowego terminala, co umożliwi DCT skorzystanie na wzroście gospodarczym Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.”

- Cieszymy się, że możemy wzmocnić naszą dotychczasową współpracę z PSA, światowym liderem w zakresie operacji portowych, a także rozpocząć współpracę z PFR, którego wiedza na temat polskiego rynku jest nieoceniona dla konsorcjum. Ta transakcja to dla IFM kolejna inwestycja w kluczową infrastrukturę w Polsce, rozszerzająca naszą wieloletnią obecność w kraju - dodał Kyle Mangini IFM Investors Global Head of Infrastructure.

- Jesteśmy dumni z roli, jaką odegraliśmy w rozwoju rosnącego sektora morskiego i logistycznego w Polsce dzięki naszej inwestycji w DCT Gdańsk. Bliska współpraca pomiędzy Macquarie, MTAA Super, AustralianSuper, Statewide Super i zespołem zarządzającym portem pozwoliła DCT Gdańsk stać się ważnym pomostem między Polską, a resztą świata. Pozostawiamy firmę w dobrej kondycji, przygotowaną do zaspokojenia potrzeb dynamicznie rozwijającego się regionu. Życzymy także nowym akcjonariuszom sukcesów w dalszym rozwoju DCT Gdańsk - uzupełnił Martin Stanley, globalny szef Macquarie Asset Management reprezentujący strony sprzedające.

DCT Gdańsk jest jedynym terminalem na Morzu Bałtyckim, który obsługuje największe na świecie statki kontenerowe – tzw. „ULCV” (Ultra Large Container Vessels, o pojemności do 23.000 TEU). DCT Gdańsk zapewnia liniom żeglugowym i klientom końcowym niezawodną i atrakcyjną finansowo alternatywę dla portów Europy Północnej, które obsługują bezpośrednie połączenia z Azją przez cały rok.

Biorąc pod uwagę ciągły wzrost i rozwój firmy, oczekuje się, że terminal osiągnie pełne wykorzystanie mocy obsługowych w najbliższych latach. Aby umożliwić dalszy rozwój portu, PSA, PFR i IFM Investors przeanalizują możliwości ekspansji i dalszego wzrostu mocy obsługowych DCT.

PSA jest wiodącą globalną grupą portową i zaufanym partnerem dla podmiotów z branży cargo na całym świecie. Portfolio PSA obejmuje sieć ponad 50 przybrzeżnych, kolejowych i śródlądowych terminali w 17 krajach, w tym m.in. w Singapurze i Antwerpii. Opierając się na głębokiej wiedzy i doświadczeniu zróżnicowanego międzynarodowego zespołu, PSA aktywnie współpracuje ze swoimi klientami i partnerami, aby dostarczać najwyższej jakości usługi portowe, rozwijać innowacyjne rozwiązania w branży cargo i współtworzyć rozwiązania IT dla logistyki. Jako preferowany partner w globalnym łańcuchu dostaw, PSA to „The World Port of Call”. Więcej na stronie: www.globalpsa.com.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa instytucji finansowych oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy. Działa w oparciu o profesjonalny zespół i najlepsze standardy międzynarodowe. Misją PFR jest realizacja programów sprzyjających zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego. Więcej na stronie www.pfr.pl.

IFM Investors to założona ponad 20 lat temu globalna firma zarządzająca funduszami instytucjonalnymi o wartości 82 miliardów USD (na dzień 31 grudnia 2018 r.). Jest własnością 27 australijskich funduszy emerytalnych, a jego inwestycje są ściśle powiązane z interesami inwestorów. Zespoły inwestycyjne w Australii, Europie, Ameryce Północnej i Azji zarządzają strategiami instytucjonalnymi w zakresie inwestycji dłużnych, infrastruktury, akcji i funduszy private equity. IFM Investors ma biura w dziewięciu miastach: Melbourne, Sydney, Londynie, Nowym Jorku, Berlinie, Tokio, Hongkongu, Seulu i Zurychu. Więcej informacji na stronie: www.ifminvestors.com.

Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) jest jednym z wiodących globalnych funduszy zarządzających aktywami. Od ponad dwóch dekad MIRA współpracuje z inwestorami, rządami i społecznościami lokalnymi przy zarządzaniu i rozwijaniu biznesów. Posiadane przez MIRA spółki mają wpływ na życie ponad 100 milionów ludzi każdego dnia. Na dzień 30 września 2018 r. MIRA zarządzała aktywami o wartości 111,4 mld euro, które są niezbędne do zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego. Na ten sam dzień, MIRA posiadała 148 spółek portfelowych, ok. 400 nieruchomości i 4,5 mln hektarów gruntów rolnych.MIRA jest częścią Macquarie Asset Management, ramienia zarządzającego aktywami grupy Macquarie, zdywersyfikowanej grupy finansowej dostarczającej klientom usługi zarządzania aktywami i finansami, bankowość, doradztwo oraz rozwiązania w zakresie ryzyka i kapitału. Założona w 1969 r. firma Macquarie zatrudnia 14.869 osób w 27 krajach. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.MIRAFunds.com.

MTAA Super to australijski „super fundusz” dedykowany dla krajowego przemysłu motoryzacyjnego. Działający od 1989 r., MTAA Super stał się jednym z największych australijskich „super funduszy”, z liczbą ponad 230.000 klientów i kwotą 11,8 mld dolarów australijskich w zarządzaniu. Celem MTAA Super jest pomoc w zabezpieczeniu przyszłości finansowej swoich klientów.

AustralianSuper zarządza aktywami o wartości ponad 140 miliardów dolarów australijskich, składających się z oszczędności emerytalnych ponad 2,2 miliona pracowników zatrudnionych w około 280.000 firmach. Jeden na dziesięciu pracujących Australijczyków jest członkiem AustralianSuper, największego krajowego funduszu emerytalnego.

Pochodzący z Australii Południowej Statewide Super jest „super funduszem” dysponującym aktywami o wartości około 9 miliardów dolarów australijskich należącymi do ponad 145.000 członków i 22.000 pracodawców. Statewide Super zarządza oszczędnościami emerytalnymi swoich klientów od ponad 30 lat, a jego zwroty z inwestycji należą do najwyższych wśród funduszy australijskich.

PODZIEL SIĘ