Lokalne Centrum Sterowania w Zespole Szkół w Skarżysku-Kamiennej

Lokalne Centrum Sterowania w Zespole Szkół w Skarżysku-Kamiennej

09 kwietnia 2019 | Autor: RD | Źródło: Kombud
PODZIEL SIĘ

Inżynierowie z Zakładów Automatyki Kombud zaprojektowali nowoczesny symulator sterowania ruchem kolejowym wraz z makietą, które posłużą uczniom Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku Kamiennej.

Fot. Kombud

Urządzenie zostało przekazane Zespołowi Szkół i stanowi obecnie wyposażenie pracowni kolejowej. Jego sercem jest komputerowy system odwzorowujący lokalne centrum sterowania, w postaci wykorzystywanej na sieci PKP PLK. Po ustawieniu drogi przebiegu, system steruje napędami zwrotnicowymi na makiecie kolejowej o wymiarach 3,5 x 5,5 m. Dzięki temu uczniowie mogą obserwować na bieżąco konsekwencje swoich decyzji.

– Jestem pod wrażeniem, że młodzi ludzie tak świetnie opanowali symulator, który pozwala na odzwierciedlenie ruchu kolejowego w rzeczywistości. Nasza makieta jest wyposażona w nowoczesny system i oprogramowanie, które będą służyć uczniom, żeby zdobyli wiedzę, umiejętności oraz kompetencje zawodowe – powiedziała Joanna Żurawka, dyrektor ZSTM podczas uroczystości przekazania urządzeń. 

– Przez wiele lat system szkolnictwa kolejowego był zaniedbany, na kolei powstała luka pokoleniowa, a teraz brakuje nam rąk do pracy. Cieszę się, że udało się zrobić coś pożytecznego dla szkoły i lokalnej społeczności, również dlatego, że za kilka lat z tej szkoły wyjdą absolwenci, którzy będą znali najnowsze systemy sterowania, a może również będą je instalować i serwisować – powiedział Artur Marcinkiewicz, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Zakładach Automatyki Kombud S.A.

Makieta została gruntownie zmodernizowana w Zakładach Automatyki Kombud. Mieści 4 stacje, 34 napędów zwrotnicowych, 146 czujników koła, 45 sygnalizatorów, 40 metrów torów i niestrzeżony przejazd drogowy. „Nastawnia sterująca” liczy 4 stanowiska dyżurnych ruchu. Koszt modernizacji makiety i wyposażenia pracowni wyniósł ponad 100 tysięcy złotych.

Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. są jednym z liderów krajowego rynku systemów sterowania ruchem kolejowym. Przez blisko 30 lat działalności Kombud zrealizował ok. 1300 instalacji, w tym ponad 50 komputerowych systemów stacyjnych oraz 900 systemów zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych. Instalacje Kombudu możemy spotkać na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), stacjach warszawskiego węzła kolejowego, Linii Hutniczej Szerokotorowej, kopalni Bogdanka, stacji techniczno-postojowej Kabaty warszawskiego metra oraz bocznicy zakładowej Elektrowni Kozienice. Z infrastruktury modernizowanej z udziałem Kombudu od grudnia 2014 r. korzystają pociągi poruszające się z prędkością do 200 km/h. System wdrożony przez Kombud w Lokalnym Centrum Sterowania Lubartów pozwala zdalnie nadzorować ruch na najdłuższym w Polsce, 107 km odcinku linii kolejowej.