Podwójna manipulacja w ciężarówce

Podwójna manipulacja w ciężarówce

18 kwietnia 2019 | Autor: POM | Źródło: GITD
PODZIEL SIĘ

W urządzenia służące do fałszowania zapisów tachografu i zakłócania pracy układu oczyszczania spalin wyposażona była ciężarówka należąca do firmy transportowej z Rumunii. Pojazd skontrolował patrol małopolskiej ITD.

Fot. GITD

Ciągnik siodłowy z naczepą został zatrzymany na autostradzie A4 w Balicach koło Krakowa. Inspektorzy analizując czas pracy kierowcy zaczęli podejrzewać, że do instalacji tachografu jest podłączone niedozwolone urządzenie. Ciężarówkę skierowano do serwisu tachografów, gdzie szybko potwierdziły się przypuszczenia załogi patrolu ITD.

W pojeździe był zainstalowany wyłącznik tachografu sterowany za pomocą pilota. Niedozwolone urządzenie zdemontowano i wykonano nową kalibrację tachografu na koszt właściciela ciężarówki. Okazało się, że w pojazd był również wyposażony w emulator AdBlue służący do zakłócania prawidłowego działania układu oczyszczania spalin.

Kierowca został ukarany mandatami w łącznej kwocie 2,2 tys. zł. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 12 tysięcy złotych.