Hulajnogi podbijają polskie miasta. W Warszawie pojawiły się nowe

Hulajnogi podbijają polskie miasta. W Warszawie pojawiły się nowe

25 kwietnia 2019 | Autor: PiK | Źródło: CityBee
PODZIEL SIĘ

W środę na ulicach Warszawy przybyło 400 elektrycznych hulajnóg. Firma CityBee zapowiada, że wkrótce dostawi w mieście drugie tyle.

Fot. CityBee

CityBee działa w Polsce od pól roku temu i do tej pory oferował wypożyczanie samochodów dostawczych. Teraz - zgodnie z zapowiedzią - rozszerza swoją działalność o wynajem hulajnóg na minuty. Do obecnych już w Warszawie zielonych (Lime), żółtych (Hive) i czarnych (Bird) dołączają więc pomarańczowe hulajnogi litewskiej firmy CityBee.

Pierwszym polskim miastem, w którym litewska firma rozpoczyna wynajem hulajnóg, jest Warszawa (w strefie obejmującej Śródmieście, Wolę, Ochotę i Mokotów). Na ulicach miasta już jest 400 elektrycznych jednośladów, a kolejne 400 zostanie dodanych w przeciągu kilku najbliższych dni. Podobnie, jak obecni już w stolicy dostawcy, CityBee również korzysta z urządzeń od firmy Segway, a konkretnie modelu Ninebot ES4, który rozwija prędkość 25 km/h.

Do wypożyczenia hulajnogi konieczne jest zainstalowanie aplikacji mobilnej, podanie swoich danych i dodanie karty płatniczej. Elektryczne urządzenia są dostępne w tej samej aplikacji, co obecne już samochody dostawcze na minuty od CityBee.

Hulajnogi można już wynajmować. Minuta jazdy kosztuje 45 groszy, a odblokowanie 2,50 zł. Taką samą stawkę stosuje firma Hive. Cennik Lime i Bird jest mniej korzystny - 50 groszy za minutę i 3 zł za odblokowanie. Bardzo podobnie wyglądają też aplikacje mobilne każdej z firm. Łatwo zauważyć, że minusem tej od CityBee jest niedokładnie przetłumaczony interfejs na j. polski. Warszawa jest trzecim miastem, w którym pojawiły się pomarańczowe hulajnogi CityBee. Od początku kwietnia w Wilnie dostępnych do wypożyczenia jest 500 elektrycznych jednośladów, a w Madrycie 250.

CityBee zamierza zadbać o to, aby elektryczne hulajnogi nie "zaśmiecały" miasta. W stolicy będą działać ekipy dbające o porządek oraz parkowanie hulajnóg w dozwolonych i bezpiecznych miejscach. W noocy pracownicy będą z kolei zbierać hulajnogi w celu ich naładowania. CityBee stworzył także lokalny zespół dbający o sprawne funkcjonowanie systemu oraz założył całodobową infolinię, na którą każdy może zgłaszać potencjalne niedogodności związane z hulajnogami.