XXVI Parada Parowozów Wolsztyn 2019

XXVI Parada Parowozów Wolsztyn 2019

06 maja 2019 | Autor: KK
PODZIEL SIĘ

Organizowana w Wolsztynie od 1991 roku Parada Parowozów jest jednym z najważniejszych wydarzeń kolejowych w Polsce i Europie, a zarazem jedną z największych atrakcji weekendu majowego w Polsce. Tegoroczna Parada odbyła się w dniach 3 – 4 maja i jak co roku  zgromadziła wielu turystów i miłośników kolejnictwa, a Wolsztyn ponownie stał się światową stolicą pary.

Fot. Adam Kupniewski

Tradycyjnie Paradę poprzedziło w piątek multimedialne widowisko „Światło, para, dźwięk”, w trakcie którego parowozy zaprezentowały się w niezwykle barwnej oprawie światła laserów, w kłębach dymu i pary, przy dźwiękach monumentalnej muzyki.  

Tuż przed Paradą w parowozowni można było zapoznać się ze wszystkimi przybyłymi parowozami od strony technicznej – obserwując przeglądy i drobne naprawy, czy też przygotowywanie lokomotyw do jazdy.

W sobotę 4 maja  podziwiano te wspaniałe maszyny dostojnie przejeżdżające przez stację, prezentujące swe największe walory.

Paradzie towarzyszyły specjalnie zorganizowane przejazdy pociągami retro wokół Wolsztyna, a obserwujący ją turyści i  miłośnicy kolei  mieli możliwość zwiedzenia zaplecza wolsztyńskiej parowozowni oraz zapoznania się z jej codzienną pracą.