Będzie nowy wykonawca obwodnicy Częstochowy w ciągu A1

Będzie nowy wykonawca obwodnicy Częstochowy w ciągu A1

08 maja 2019 | Autor: RD | Źródło: GDDKiA
PODZIEL SIĘ

Niezwłocznie po odstąpieniu od umowy z dotychczasowym wykonawcą GDDKiA rozpoczęła procedurę wyłonienia nowego, który dokończy budowę A1 na wysokości Częstochowy. Drogowa administracja chce jak najszybciej rozpocząć kontynuację robót na odcinku autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Jeszcze przed końcem roku chcielibyśmy udostępnić ciąg główny kierowcom.

Fot. GDDKiA

29 kwietnia GDDKiA odstąpiła od umowy z firmią Salini Polska, wykonawcy 21-kilometrowej obwodnicy Częstochowy w ciągu A1. Było to podyktowane brakiem realizacji prac, mimo wielokrotnych wezwań wykonawcy przez GDDKiA i znacznym opóźnieniem względem harmonogramu. W celu mobilizacji wykonawcy wielokrotnie wskazywano na drastycznie niski poziom zatrudnienia firm podwykonawczych, a wiec braku sprzętu i pracowników na placu budowy.

Pierwszego dnia po zakończeniu przerwy zimowej wręczono wezwanie do poprawy, w którym szczegółowo wskazano, jakie roboty wykonawca musi zrealizować w ciągu kolejnych 30 dni. Firma nie zrealizowała prac, do których zostawała wezwana. W związku z tym, na podstawie zapisów umownych, GDDKiA nabyła prawo do odstąpienia od umowy, z którego skorzystała.

- Naszym celem jest jak najszybsze wznowienie robót na odcinku autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. W związku z tym rozpoczęliśmy procedurę wyboru wykonawcy w trybie negocjacji bez ogłoszenia, co umożliwia art. 62 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 – Prawo zamówień publicznych - mówi Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA. - Nowy wykonawca dokończy roboty ziemne i ułoży nawierzchnię, ale w pierwszej kolejności zabezpieczy przed degradacją już wykonane prace, w tym obiekty mostowe. Szybkie rozpoczęcie powyższej procedury jest możliwe m.in. dzięki wcześniejszemu monitoringowi inwestycji przez GDDKiA oraz przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, na co wykorzystaliśmy okres przerwy zimowej. Teraz przechodzimy płynnie i bez zbędnej zwłoki do dalszych działań - dodaje Krynicki.

GDDKiA planuje udostępnić plac budowy nowemu wykonawcy jak najszybciej, aby jeszcze w tym sezonie budowalnym zrealizował prace zabezpieczające. To pozwoli przed końcem roku udostępnić ciąg główny trasy. Tym samym kierowcom ominą Częstochowę i włączą się do dalszego odcinka A1 w kierunku Katowic. Przypomnijmy, że jeszcze przed końcem sierpnia Dyrekcja planuje udostępnić do ruchu blisko 37 km autostrady, od węzła Częstochowa Blachownia do Pyrzowic. Pozwoli to kierowcom jadącym na południe Polski lub dalej do Czech znacząco skrócić czas podróży i ominąć Częstochowę. Realizacja tych odcinków jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

PODZIEL SIĘ