Nowy wiadukt kolejowy w Teresinie za 24 mln zł zapewni większe bezpieczeństwo

Nowy wiadukt kolejowy w Teresinie za 24 mln zł zapewni większe bezpieczeństwo

10 maja 2019 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie bezkolizyjnego skrzyżowania – wiaduktu kolejowego w Teresinie. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo i usprawni komunikację drogową. W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III” PLK planują budowę 43 obiektów – bezkolizyjnych skrzyżowań.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Powiat Sochaczewski podpisały umowę za 783 tysięcy zł (netto)  na opracowanie projektu wiaduktu kolejowego w Teresinie. Bezkolizyjny obiekt zastąpi dotychczasowy przejazd w ciągu drogi powiatowej Paprotnia – Teresin – Szymanów – Aleksandrów. Efektem inwestycji będzie likwidacja tzw. wąskiego gardła w systemie komunikacji gminy Teresin co znacznie usprawni ruch lokalny i tranzytowy. Znacząco zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Projekt zostanie opracowany w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy. Kierowcy pojadą dwoma pasami ruchu pod wiaduktem,
a piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej. Budowa obiektu planowana jest w latach 2021 – 2022 r. Wartość prac budowlanych to około 24 mln zł (netto).

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dofinansują  inwestycję w kwocie do wysokości 12 mln zł (netto) w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych  z drogami – etap III”.

Budowa wiaduktu kolejowego w Teresinie wpisuje się w realizowany przez PLK projekt poprawy bezpieczeństwa. Dzięki zastępowaniu przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg. W województwie mazowieckim do projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III” zakwalifikowało się jeszcze siedem inicjatyw budowy bezkolizyjnych skrzyżowań. To obiekty w Ożarowie Mazowieckim, Ołtarzewie, Pruszkowie, Ciechanowie, Celestynowie oraz wiadukt i kładka w Legionowie.

Łącznie w całym kraju w ramach projektu planowana jest budowa 43 obiektów, w tym 35 obiektów inżynieryjnych (20 wiaduktów drogowych i 15 wiaduktów kolejowych) i 8 przejść dla pieszych (2 kładki i 6 przejść pod torami). Projekt będzie ubiegał się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Bezpieczne skrzyżowania powstały i są budowane również w ramach Krajowego Programu Kolejowego na modernizowanych liniach m.in.: Warszawa – Białystok, Poznań – Warszawa, Kraków – Rzeszów i Warszawa – Lublin.