85-lecie Magistrali Węglowej

85-lecie Magistrali Węglowej

14 maja 2019 | Autor: KK | Źródło: KK
PODZIEL SIĘ

Z okazji 85-lecia Kolejowej Magistrali Węglowej Śląsk – Porty, wczoraj na tory wrócił pociąg parowy prowadzony lokomotywą Ty42-107, który przejechał trasę z Tarnowskich Gór do Herbów Nowych.

Fot. Adam Kupniewski

Magistrala Węglowa ma 552 km i jest najkrótszym połączeniem kolejowym pomiędzy Tarnowskimi Górami a Gdynią. Zwana „węglówką” linia kolejowa zbudowana została w latach 1926-1933 i była największą inwestycją transportową w II RP. Obecnie Magistrala Węglowa przechodzi gruntowną modernizację, który ma zakończyć się w przeciągu pięciu lat. Powstaje m.in. nowe torowisko i bezkolizyjne przejazdy. Po remoncie pociągi towarowe będą mogły poruszać się z prędkością 120 km/h, a pociągi pasażerskie osiągną prędkość do 140 km/h.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się pod pomnikiem inż. Józefa Nowkuńskiego – projektanta i budowniczego magistrali. Pociąg, który w poniedziałek znalazł się w Tarnowskich Górach pochodzi ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Tego typu lokomotywy zniknęły z torów 30 lat temu. W przejeździe pociągiem parowym wzięli udział zaproszeni goście oraz mieszkańcy Tarnowskich Gór, którym udostępniony został jeden z wagonów.

 

PODZIEL SIĘ