Noc Muzeów w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Noc Muzeów w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

14 maja 2019 | Źródło: FODPŚ,muzeumtechniki.pl
PODZIEL SIĘ

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej otwiera swoje podwoje w 2019 roku już po raz dwunasty.

Fot. Agnieszka Zastawna

W tym roku zwiedzający będą mieli możliwość odwiedzenia niedostępnych na co dzień zakamarków Muzeum – m.in. warsztatu, schronu przeciwlotniczego z lat 40-tych czy kuźni. Czekamy na Państwa w godzinach 19:00 – 22 00 wstęp bezpłatny, na terenie Muzeum czynne Kolejowe Bistro .

Poczujecie klimat lat 70 ! Dla wszystkich chętnych na Noc Muzeów w Muzeum Kolejnictwa przygotowano specjalną ofertę -zwiedzanie połączone z noclegiem w wagonach sypialnych. W Noc Muzeów- 18 maja po zwiedzaniu planowany jest wspólny piknik grillowy!

Zbiór eksponatów przejęty od PKP w 2004 roku składał się z 34 lokomotyw, 41 wagonów i 8 maszyn warsztatowych. Wszystkie te obiekty były niesprawne technicznie, a niektóre w stanie całkowitej ruiny. Stan zabudowań biurowych, warsztatowych oraz hali parowozowni wymagał przeprowadzenia gruntownych remontów.

Podczas pierwszego etapu działalności Muzeum, wykonano szereg prac porządkowych i zabezpieczających. Wyremontowana została większość pomieszczeń i dachy zabudowań, naprawiono instalację elektryczną i zamontowano dodatkowe oświetlenie.W wyremontowanych pomieszczeniach urządzono biura, salę wykładową oraz sale ekspozycyjne.

Po 10 latach działalności Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku udostępnia ekspozycje obejmującą zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy z okresu od roku 1890 do lat 70-tych XX wieku. Zbiór składa się z 40 lokomotyw parowych (produkcji polskiej, niemieckiej, angielskiej oraz amerykańskiej), lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz przeszło 50 wagonów i innych kolejowych pojazdów specjalistycznych, ustawionych na torach o łącznej długości ok. 2 km.

Muzeum posiada jedyny sprawny na Dolnym Śląsku normalnotorowy parowóz – polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r. Ponadto Muzeum posiada zbiory urządzeń, narzędzi i dokumentów kolejowych oraz tematyczne zbiory ikonograficzne związane z terenem Śląska. 

Wiosną 2014 roku w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku została uruchomiona „Trasa Parowozowa”, która jest nową, atrakcyjniejszą formą prezentacji zbiorów. Dzięki remontom i modernizacji zabytkowej infrastruktury kolejowej, została uruchomiona kolejowa trasa wiodąca po najważniejszych częściach Muzeum. Prowadzony przez parowóz TKt48-18 lub czechosłowacki wagon motorowy „Motorak” z 1956 roku, zestaw wagonów przejeżdżając po terenie bocznicy kolejowej Muzeum, prezentuje ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – m.in. żuraw wodny, dźwig węglowy, budynek olejarni i piaskowni czy zapadnię kolejową.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Konferencja prasowa na temat modernizacji toru wodnego Świnoujście - Szczecin Konferencja prasowa na temat modernizacji toru wodnego Świnoujście - Szczecin
Następny artykuł Pierwsze Airbusy na złom Pierwsze Airbusy na złom