Fundacja Grupy PKP upamiętnia dziedzictwo i historię kolei w Polsce.

Fundacja Grupy PKP upamiętnia dziedzictwo i historię kolei w Polsce.

21 maja 2019 | Źródło: Fundacja Grupy PKP
PODZIEL SIĘ

Obchody 85. rocznicy otwarcia Magistrali Węglowej Śląsk – Porty.

Przejazd historycznego pociągu prowadzonego parowozem Ty42-107 na trasie Tarnowskie Góry – Herby Nowe, występy zespołów folkowych i pokazy sprawności funkcjonariuszy SOK, to główne atrakcje obchodów 85-lecia „węglówki”, które odbyły się 13 maja 2019 r.  Uroczystości zorganizowano w Tarnowskich Górach i Herbach Nowych.

Fot. Zbiory Fundacji Grupy PKP

Magistrala Węglowa Śląsk – Porty zwana również „węglówką” została wybudowana w latach 1926-1933. Linia ta miała duże znaczenie gospodarcze, bowiem łączyła zagłębie węglowe Górnego Śląska z Gdynią. Była to największa oraz najnowocześniejsza inwestycja II Rzeczypospolitej. Budowniczym linii był polski inżynier Józef Nowkuński, odpowiedzialny za inwestycje prowadzone w Polsce i w Rosji, gdzie ukończył studia w Instytucie Inżynierii Kolejowej. Postać inżyniera Nowkuńskiego, jak i historia powstania Magistrali Węglowej, jest ważna dla miłośników historii kolei w Polsce. W 1993 roku na dworcu w Herbach Nowych, miejscowości będącej na trasie „węglówki”, otworzono Salę Tradycji Magistrali Węglowej Śląsk – Porty im. inż. Józefa Nowkuńskiego. Zaprezentowano w niej najważniejsze eksponaty związane z historią drogi żelaznej. W 2018 roku świętowano 25-lecie Sali Tradycji, zaś 2019 rok to zdecydowanie czas upamiętnienia działalności inżyniera Nowkuńskiego oraz 85-lecia eksploatacji trasy kolejowej biegnącej od Tarnowskich Gór przez Bydgoszcz do Gdyni.

Uroczystości związane z obchodami jubileuszowymi odbyły się 13 maja 2019 roku. Swoją obecnością zaszczycili je m.in. Jerzy Kwieciński - Minister Inwestycji i Rozwoju, Andrzej Bittel - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Krzysztof Mamiński - Prezes Zarządu PKP S.A., Ireneusz Merchel - Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz Katarzyna Kucharek - Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP.

- Jednym z podstawowych zadań Fundacji Grupy PKP jest upamiętnianie dziedzictwa i historii kolei w Polsce. Dbamy o to, by edukować nowe pokolenia przyszłych kolejarzy, by pamiętali o spuściźnie przodków, którzy odegrali ważną rolę w budowie gospodarki Państwa. Włączenie się w obchody jubileuszu 85-lecia Magistrali Węglowej jest dla nas zaszczytem i obowiązkiem w wypełnianiu kolejarskiej służby. Oddajemy tym samym hołd wielkim budowniczym dróg żelaznych w Polsce.informuje Katarzyna Kucharek.

W poniedziałkowy poranek goście wraz z organizatorami zebrali się przed budynkiem dworca w Tarnowskich Górach, by przypomnieć historię budowy linii kolejowej oraz upamiętnić budowniczego, składając kwiaty pod pomnikiem Józefa Nowkuńskiego. Przybyłych gości przywitała delegacja kolejarzy z Zakładu Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach, na czele z Dyrektorem, Wojciechem Kwiatkowskim.

Punktualnie o 10:00 na stację wjechał parowóz Ty42-107 robiąc ogromne wrażenie na zgromadzonych. Przejazd zabytkowym pociągiem był atrakcją, która przyciągnęła nie tylko miłośników kolei. Pasażerowie mieli okazję podróżować historycznym składem na trasie od Tarnowskich Gór przez Miasteczko Śląskie, Kalety, Strzebin, Boronów do miejscowości Herby Nowe, gdzie pasażerowie zwiedzali na dworcu Salę Tradycji. Organizatorzy zadbali o różne atrakcje, by tegoroczne obchody pozostały na długo w pamięci. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przygotowali specjalny pokaz sprawnościowy. Zaprezentowali najnowszy sprzęt, który jest używany podczas akcji ujęcia sprawców kradzieży infrastruktury kolejowej. Gościom czas umiliły występy zespołów folkowych: Jankowskie Wolanki i Wieluńska Kapela Folkowa.

 

PODZIEL SIĘ