Galeria na Letnim – nowe miejsce spotkań w Poznaniu inauguruje swoją działalność 24 maja 2019 roku.

Galeria na Letnim – nowe miejsce spotkań w Poznaniu inauguruje swoją działalność 24 maja 2019 roku.

22 maja 2019 | Źródło: Koleje Wielkopolskie
PODZIEL SIĘ

Wystawy fotografii oraz  propagowanie wielkopolskiej turystyki i historii to wspólne przedsięwzięcia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Kolei Wielkopolskich w przestrzeniach historycznego i bardzo urokliwego Dworca Letniego przy ul. Dworcowej 1.

Fot. Koleje Wielkopolskie

24 maja – bez fanfar – zaczyna działalność Galeria na Letnim:  prezentacje cyklu wystaw fotograficznych, przygotowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Tuż przed Międzynarodowym Dniem Dziecka pasażerowie Kolei Wielkopolskich i wszyscy chętni mogą obejrzeć najlepsze zdjęcia z ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Fotografii Artystycznej „Dziecko 2018”.  W Konkursie brali udział fotografowie-artyści z 19. krajów. Wystawa pokazuje radości i smutki dzieci z całego świata. Zaskakuje i łapie za serce.

W planach Galerii na Letnim są między innymi: pokonkursowe wystawy fotograficzne „Moja Wielkopolska” i „Wielkopolska Press Photo” oraz wystawy tematyczne dotyczące wielkopolskiej przyrody, turystyki i historii. Koleje Wielkopolskie i Wojewódzka Biblioteka Publiczna planują także konkursy fotograficzne dla Wielkopolan, z prezentacją nagradzanych zdjęć w Galerii na Letnim.

Powstanie także quest związany z historią Dworca Letniego, a Koleje Wielkopolskie wspólnie w Wojewódzką Biblioteką będą zapraszać na wędrówki i podróże z Wielkopolskimi Questami –  zwiedzanie regionu z zagadkami i odkrywaniem historii.

Koleje Wielkopolskie włączą się także w propagowanie czytelnictwa i aktywności wielkopolskich bibliotek publicznych pod egidą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Galeria na Letnim zaprasza w godzinach otwarcia Dworca Letniego:  od poniedziałku do soboty – od godz.6:25 do godz. 17:45; w niedzielę i święta – od godz. 8:00 do godz. 19:15.

Dworzec Letni w Poznaniu powstał na początku XX wieku jako prywatny i luksusowy dworzec dla cesarza Wilhelma II. Od 26 grudnia 1918 roku jest miejscem symbolicznym dla wszystkich Wielkopolan – to właśnie tutaj przyjechał wtedy , witany przez tłumy, Ignacy Jan Paderewski. Dzień później wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. W ostatnich latach Dworzec Letni został starannie odnowiony i odrestaurowany. We wnętrzu jest między innymi  kryształowy żyrandol – oryginalny element wyposażenia salonu cesarskiego . Właścicielem Dworca Letniego jest PKP S.A., ale  od 2011 roku Dworzec Letni przejął funkcję  Centrum Obsługi Klienta spółki samorządowej Koleje Wielkopolskie. Poprzez działalność Kolei Wielkopolskich staje się także miejscem wydarzeń kulturalnych i społecznych. To stąd odjeżdżały w zeszłym roku pociągi  Kolei Wolności i ruszały specjalne okolicznościowe wycieczki do Szreniawy organizowane wspólnie z Muzeum Narodowym Rolnictwa. Improwizacja przyjazdu J. I. Paderewskiego do Poznania w grudniu oraz coroczny odjazd Blues Expressu w lipcu już na zawsze zostały powiązane  z miejscem Dworca Letniego.

 

PODZIEL SIĘ