Amerykańskie restrykcje w stosunku do Huawei zaszkodziły rynkom finansowym

Amerykańskie restrykcje w stosunku do Huawei zaszkodziły rynkom finansowym

22 maja 2019 | Autor: Marcin Zieliński | Źródło: KK
PODZIEL SIĘ

W zeszłym tygodniu władze USA wpisały Huawei Technoloies i 70 innych podmiotów na czarną listę podmiotów, które musza uzyskać zgodę Administracji w Waszyngtonie, by kupować amerykańskie komponenty i technologię. Rozumiemy to jako formalny zakaz importu amerykańskich technologii przez chińskiego giganta.

Grupa Alphabet (właściciel Googla) zerwał współpracę z Huawei w zakresie dostępu do aktualizacji systemu Android oraz aplikacji, które mogą być instalowane w smartfonach marki Huawei. Ta decyzja może wykluczyć Chińską markę z globalnego rynku telekomunikacyjnego.

Huawei jest producentem nie tylko końcowych urządzeń telekomunikacyjnych, ale również infrastruktury szkieletowej i sprzętu energetycznego, w tym falowników używanych w elektrowniach słonecznych. Nie uzyskaliśmy informacji na temat restrykcji w stosunku do Huawei ogłoszonych przez inne firmy niż Google.

Jakie mogą być konsekwencje?

  1. Ograniczenie sprzedaży telefonów Huawei w Europie, koncentracje na technologiach, do których Huawei już ma prawa
  2. Spadek cen produktów Huawei dla energetyki

A rynki finansowe

Zawsze Informacje o restrykcjach powodują zawirowania na giełdach i wyprzedaż części akcji spółek technologicznych, tak było i tym razem. Jednak bardziej obawiałbym się, że spadki akcji spółek technologicznych będą pochodną kłopotów finansowych Tesli, niż zawirowań i spekulacji dotyczących Huawei. Przecena akcji Holdingu Alphabet w ciągu miesiąca to około 7,5%,od początku roku wartość akcji Alphabet wzrosła o 10,5% mimo ostatnich zawirowań.