Przygotowania do rozbudowy A2 Warszawa – Łódź

Przygotowania do rozbudowy A2 Warszawa – Łódź

23 maja 2019 | Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
PODZIEL SIĘ

W marcu 2019 r. zostały podpisane umowy na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej dla poszerzenia o dodatkowe pasy ruchu autostrady A2 Warszawa - Łódź.

Fot. Kurier Kolejowy

Rozbudowa polegać będzie na dobudowie trzeciego pasa ruchu od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków, a na odcinku węzeł Pruszków – węzeł Konotopa czwartego pasa ruchu. Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni autostrady A2, z wykorzystaniem szerokiego pasa rozdziału przewidzianego podczas budowy autostrady pod przyszłe poszerzenie. Inwestycja pozwoli na dostosowanie parametrów technicznych autostrady A2 do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu, zwiększenie przepustowości i usprawnienie połączenia drogowego pomiędzy Warszawą a Łodzią.

Prace przygotowawcze będą prowadzone do 2021 roku. Budowa dodatkowych pasów została przewidziana na okres nawet do 3 lat, z uwagi na to, że prace są planowane bez wyłączania odcinka z ruchu. Łączny koszt rozbudowy może wynieść ok. 600 mln zł.

Likwidacja PPO Pruszków                 

W trakcie realizacji jest likwidacja nieczynnego Punktu Poboru Opłat (PPO) Pruszków na A2, który powoduje zakłócenia w płynności ruchu. Po zakończeniu prac kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a ruch będzie odbywał się płynnie, bez ograniczenia prędkości tak jak obecnie.

Prace związane z rozbiórką prowadzone są w centralnej części PPO i nie powodują utrudnień w ruchu, który odbywa się dwoma skrajnymi pasami po obu stronach placu. Do ułożenia pozostała nawierzchnia betonowa oraz wykonanie oznakowania. Zakończenie robót zaplanowano na 30 czerwca 2019 r.

 

 

PODZIEL SIĘ