Wmurowanie kamienia węgielnego na budowie kompleksu Alchemium dla Politechniki Łódzkiej

Wmurowanie kamienia węgielnego na budowie kompleksu Alchemium dla Politechniki Łódzkiej

23 maja 2019 | Źródło: Budimex
PODZIEL SIĘ

Budimex SA wraz z inwestorem Politechniką Łódzką i finansującym – Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego wmurowali 23 maja kamień węgielny w fundamenty budowy „Alchemium - magia chemii jutra”, nowego gmachu Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej.

 • Inwestycja Politechniki Łódzkiej o wartości 57 mln złotych powstanie do końca września 2020 roku
 • Budowa rozpoczęła się w styczniu 2019 roku
 • Budynek pomieści siedemnaście sal wykładowych i audytorium na 0,5 tysiąca osób
Fot. Budimex

Budimex jest generalnym wykonawcą kontraktu i autorem projektów wykonawczych.  Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu.

To największy projekt inwestycyjny w zakresie rozbudowy infrastruktury realizowany obecnie przez Ministerstwo. Mamy znakomity potencjał naukowy i przemysłowy w zakresie chemii – powiedział podczas wmurowania kamienia węgielnego Jarosław Gowin – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowy obiekt będzie miał duże znaczenie dla łódzkiej uczelni i nauki. Cieszę, że Wydział Chemiczny, którego tradycje sięgają 1945 roku, a więc samych początków istnienia Politechniki Łódzkiej, wreszcie doczeka się nowoczesnej infrastruktury odpowiadającej na potrzeby naukowców i studentów. Skala tej inwestycji jest imponująca. Obecnie trwa pierwszy etap – budowa centrum konferencyjno- dydaktycznego. Naszej uczelni niezwykle potrzebne jest reprezentacyjne i wielofunkcyjne centrum konferencyjne, dlatego cała społeczność akademicka kibicuje tej inwestycji mówi prof. Sławomir Wiak Rektor Politechniki Łódzkiej. Prace na budowie postępują bardzo sprawniedodaje Rektor Politechniki.

Cała inwestycji to kompleks czterech obiektów brył, który został podzielony na dwa etapy realizacji. W ramach I etapu Budimex wykona Projekty Wykonawcze wszystkich branż i wybuduje północną część budynku czyli segment C oraz łącznik BC. Budynek posiada 5 kondygnacji nadziemnych i 1 podziemną.

Będzie to nowoczesny obiekt edukacyjny w Łodzi. Budynek będzie zarządzany przez system BMS (Building Management System) zwiększający m.in. efektywność energetyczną obiektu.  Główną część budynku, który został zaprojektowany w konstrukcji żelbetowej płytowo-słupowej z zewnętrznymi ścianami żelbetowymi od północy i południa będzie stanowiło Audytorium na 500 osób, rozciągające się przez trzy górne kondygnacje z konstrukcją dachu wykonaną z drewna klejonego, wyposażone w najnowocześniejszy system audio-wizualny.mówi Radosław Górski – Członek Zarządu – Dyrektor Budownictwa Ogólnego Budimex SA.

Ponadto w ramach pierwszego etapu znajdować się będzie Sala Senatu na ponad 100 osób, Dziekanat Wydziału Chemicznego oraz 17 sal wykładowych.

W części podziemnej będzie dostępny garaż i pomieszczenia techniczne takie jak rozdzielnie elektryczne, stacje transformatorowe, agregat prądotwórczy, węzeł cieplny i serwerownie. W budynek będzie wkomponowany także fragment budynku pofabrycznego Szaji Rosenblatta z XIX wieku.  Drugi etap to w głównej mierze laboratoria dydaktyczne i naukowe, warsztaty i magazyny chemiczne. Budimex podpisał umowę i rozpoczął budowę w styczniu tego roku, a planowany termin zakończenia realizacji pierwszego etapu to 30 września 2020r. Wartość inwestycji to 46 mln netto (57 mln złotych brutto).

Etap I – centrum konferencyjno-dydaktyczne:

 • pow. zabudowy – 1 844,00 m2
 • pow. całkowita – 10 939,40 m2
 • pow. użytkowa – 6 535,30 m2
 • kubatura – 43 046,30 m3

Całość inwestycji:

 • pow. zabudowy - 4 495,80 m2
 • pow. całkowita - 27 379,60 m2
 • pow. użytkowa - 16 990,60 m2
 • kubatura - 102 169,30 m3

 

PODZIEL SIĘ