Pierwszy wagon tramwajowy "Twist" dla Gorzowa oficjalnie zaprezentowany.

Pierwszy wagon tramwajowy "Twist" dla Gorzowa oficjalnie zaprezentowany.

24 maja 2019 | Źródło: Miasto Gorzów
PODZIEL SIĘ

Na ręce prezydenta miasta Jacka Wójcickiego, dyrektor sprzedaży PESA Bydgoszcz S.A przekazał pierwszą kartę pojazdu, która oficjalnie otworzyła drzwi do nowego wagonu tramwajowego „Twist”.To pierwszy z  14 zamówionych wagonów tramwajowych, które już wkrótce będą wozić gorzowskich pasażerów.

Fot. Łukasz Kulczyński / Urząd Miasta w Gorzowie

„Twist” specjalnie dla Gorzowa

Oficjalna prezentacja pierwszego wagonu to zwieńczenie dużej części projektu tramwajowego, realizowanego w ramach „Systemu zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.”. A ten został podzielony na dwa projekty. Beneficjentem pierwszego z nich jest Miasto Gorzów Wielkopolski. Zakres rzeczowy obejmuje budowę nowej trasy tramwajowej, modernizację już istniejących tras, budowę punktu przesiadkowego oraz zakup i wdrożenie systemu informacji pasażerskiej i monitoringu. Natomiast drugi projekt realizowany jest przez MZK Sp. z o.o. – swoim zakresem obejmuje m.in. zakup 14 nowych wagonów tramwajowych, modernizację hali tramwajowej i stacji obsługi, system monitoringu torów odstawczych.

Produkcji wagonów podjęła się firma z Bydgoszczy PESA S.A. Gorzowski „Twist” został wyprodukowany na indywidualne zamówienie dla miasta Gorzowa. Pierwszy jest już w Gorzowie, a kolejne są w trakcie procesu produkcyjnego.  

Nowy wagon ma 24,2 m długości, 2,4 m szerokości, rozwija prędkość maksymalną do 70 km/h. Posiada 48 miejsc siedzących i 122 stojące. Jest całkowicie niskopodłogowy, ma bezprzewodową sieć wewnątrz i  zainstalowany system informacji pasażerskiej i stuprocentowy udział niskiej podłogi. Walory techniczne pojazdu prezentował członek zarządu PESA S.A., dyrektor sprzedaży, Sławomir Piątek. Życzył prezydentowi i mieszkańcom Gorzowa dobrej eksploatacji i wygodnych podróży. Podkreślił, że gorzowski tramwaj to również dla bydgoskiego przedsiębiorstwa wartość dodana, gdyż jeszcze zanim oficjalnie wyjechał na tory odbiera nagrody, a w planach jest jego prezentacja na największych europejskich targach komunikacyjnych w Gdyni, jesienią bieżącego roku.

Pojawienie się Twista na gorzowskich torach to rewolucja w gorzowskiej komunikacji tramwajowej, która w tym roku obchodzi jubileusz 120-lecia istnienia. Krótką historię gorzowskich tramwajów przedstawił prezes gorzowskiej MZK Roman Maksymiak i zaznaczył, że tramwaje „Twist” są spełnieniem marzeń o nowoczesnym taborze tramwajowym w Gorzowie sprzed ponad 20 lat.

Dym, czerwona kokarda i pierwsza trasa…

Po części oficjalnej uroczystości, zaproszeni goście oraz dziennikarze zostali zaproszeni do pierwszej oficjalnej podróży gorzowskim „Twistem”. Zanim to nastąpiło, prezydent miasta Jacek Wójcicki z rąk dyrektora sprzedaży z PESA, Sławomira Piątka otrzymał pierwszą oficjalną kartę pojazdu, która otworzyła drzwi do środka. To karta imienna, wyprodukowana specjalnie dla gospodarza miasta – podkreślił dyrektor Piątek.

„Twist” pokonał kilkaset metrów po pętli  tramwajowej na terenie zajezdni MZK. Zanim wyjedzie w oficjalną trasę po mieście i zacznie wozić pasażerów musi jeszcze otrzymać świadectwo homologacji wystawione przez Instytut Pojazdów Szynowych. Po jego otrzymaniu PESA przedstawi tramwaj dla MZK do odbiorów technicznego i końcowego. W ramach odbiorów tramwaj będzie musiał pokonać 100 kilometrów bezawaryjnie. Wówczas, po podpisaniu protokołów odbiorów stanie się własnością Spółki.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Ministerstwo Infrastruktury monitoruje sytuację na drogach i szlakach kolejowych Ministerstwo Infrastruktury monitoruje sytuację na drogach i szlakach kolejowych
Następny artykuł Dworzec kolejowy w Zgorzelcu po modernizacji Dworzec kolejowy w Zgorzelcu po modernizacji