Dworzec kolejowy w Zgorzelcu po modernizacji

Dworzec kolejowy w Zgorzelcu po modernizacji

24 maja 2019 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP S.A. kolejny zabytkowy dworzec kolejowy odzyskał swoją dawną świetność. Od dziś pasażerowie mogą korzystać z kompleksowo zmodernizowanego dworca w Zgorzelcu, który po przebudowie stał się dostępny dla wszystkich grup podróżnych, w tym również dla osób o ograniczonej mobilności.

Fot. PKP S.A.

W ramach przebudowy zgorzeleckiego dworca wykonana została renowacja elewacji, wymieniono  poszycie dachu, wzmocniono konstrukcję budynku, wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową oraz wszystkie instalacje. Ze względu na zabytkowy charakter dworca prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Na dworcu zadbano także o wszystkie niezbędne udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, czyli pasażerów z dziećmi, podróżujących z dużymi bagażami oraz osób starszych i podróżnych z niepełnosprawnościami.

Pomieszczenia dworca zostały przystosowane do nowych funkcji – w budynku znalazły się m.in. ogrzewana poczekalnia z ławkami oraz pomieszczenie ogólnodostępnej toalety. Opiekunowie podróżujący z małymi dziećmi mają do dyspozycji specjalne pomieszczenie wyposażone z przewijak i umywalkę. Z myślą o wszystkich grupach pasażerów w ramach modernizacji zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, takie jak progi, zbyt wąskie przejścia czy nierówności posadzek. Zastosowane zostały także tablice multisensoryczne (dotykowe), ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz oznaczenia w alfabecie Braille'a. Ponadto przed dworcem wyznaczone zostały miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, w budynku zainstalowany został m.in. system telewizji przemysłowej.

– Modernizowane przez nas dworce stają się nie tylko perełkami architektonicznymi, ale także w pełni funkcjonalnymi i przyjaznymi podróżnym obiektami. Staramy się także jak najlepiej wykorzystywać przestrzenie na dworcach. Warto podkreślić, że dostosowywanie do potrzeb pasażerów o ograniczonych możliwościach poruszania się wszystkich dworców objętych naszym programem inwestycyjnym, i tych modernizowanych, i tych nowobudowanych, wpisuje się w założenia rządowego programu Dostępność Plus – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Na dworcu poza poczekalnią, toaletą i pokojem dla rodziców z dziećmi zalazły się także pomieszczenia wynajmowane przez gminę Zgorzelec (m.in. na harcówkę) i Koleje Dolnośląskie (dla pracowników). W jednym z lokali znajdzie się punkt gastronomiczny.

Prace budowlane trwały ponad rok, a wykonane zostały przez firmę Berger Bau Polska z Wrocławia. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. oraz z budżetu państwa.