Roboty torowe na Grochowskiej

Roboty torowe na Grochowskiej

24 maja 2019 | Źródło: Tramwaje Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Od miesiąca Tramwaje Warszawskie pracują nad modernizacją torów na Grochowskiej między rondem Wiatraczna a Międzyborską. Rozebrano stare tory na odcinku 700 metrów i przygotowano się do budowy nowego torowiska. Rozpoczęto też przygotowania do budowy nowych poszerzonych i podwyższonych przystanków, które będą dostosowane do poruszania się osobom z niepełnosprawnościami i opiekunom z dziećmi w wózkach. Już w przyszłym tygodniu na plac budowy trafią pierwsze szyny, co pozwoli  na ich montaż w docelowym miejscu.

Fot. Tramwaje Warszawskie

Tramwaje linii 3 dojadą do ulicy Gocławskiej.

Dotychczasowe roboty torowe przeprowadzono na tyle szybko, że od najbliższego weekendu zmieni się miejsce, gdzie obecnie tramwaje linii 3 kończą kursowanie. Specjalny rozjazd nakładkowy, który pozwala teraz dojeżdżać tramwajom do przystanku Praga – Południe – Ratusz, gdzie wagony zmieniają kierunek jazdy, zostanie przez ekipy torowe w weekend przesunięty w kierunku alei Zielenieckiej. Od 25 maja rozjazd zostanie zamontowany za przystankiem przy Gocławskiej. Pozwoli to  na zajęcie się robotami na dalszym odcinku torowiska. Informacje o tym jak pojadą tramwaje w weekend i w kolejnym tygodniu można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego. W sobotę nie będą jeździły składy linii 3 i 22. W zamian pasażerowie będą mogli skorzystać z zastępczej linii tramwajowej 73. Od niedzieli 26 maja na tory ponownie wyjadą tramwaje linii 3 i 22.

Co robione jest na Grochowskiej?

Wymienionych zostanie ponad 9 km szyn, a na torowisku posadzona będzie trawa. Gdy skończony zostanie remont wczesną jesienią, to w Warszawie będzie aż 25 km zielonych torów tramwajowych. Na Grochowskiej przebudowanych będzie 12 peronów przystankowych, które zostaną poszerzone i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowany jest także montaż tablic z dynamiczną informacją pasażerską.

Grochowska po przebudowie będzie również bardziej przyjazna i bardziej bezpieczna dla wszystkich użytkowników ulicy. Na przejściach dla pieszych pojawią się szersze azyle dla pieszych i sygnalizacja. Tak będzie między innymi przy Mińskiej, o co prosili mieszkańcy i radni dzielnicy. Zaplanowane rozwiązania drogowe przeanalizowane zostały również pod kątem potrzeb ruchu drogowego - skrzyżowania na Grochowskiej pozostaną w swoim kształcie. Kierowcy będą mieli do dyspozycji na całej długości ulicy po dwa pasy do jazdy na wprost i poszerzenia ze zwiększającą się liczbą pasów przed skrzyżowaniami.

 

PODZIEL SIĘ