Roboty torowe na Grochowskiej

Roboty torowe na Grochowskiej

24 maja 2019 | Źródło: Tramwaje Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Od miesiąca Tramwaje Warszawskie pracują nad modernizacją torów na Grochowskiej między rondem Wiatraczna a Międzyborską. Rozebrano stare tory na odcinku 700 metrów i przygotowano się do budowy nowego torowiska. Rozpoczęto też przygotowania do budowy nowych poszerzonych i podwyższonych przystanków, które będą dostosowane do poruszania się osobom z niepełnosprawnościami i opiekunom z dziećmi w wózkach. Już w przyszłym tygodniu na plac budowy trafią pierwsze szyny, co pozwoli  na ich montaż w docelowym miejscu.

Fot. Tramwaje Warszawskie

Tramwaje linii 3 dojadą do ulicy Gocławskiej.

Dotychczasowe roboty torowe przeprowadzono na tyle szybko, że od najbliższego weekendu zmieni się miejsce, gdzie obecnie tramwaje linii 3 kończą kursowanie. Specjalny rozjazd nakładkowy, który pozwala teraz dojeżdżać tramwajom do przystanku Praga – Południe – Ratusz, gdzie wagony zmieniają kierunek jazdy, zostanie przez ekipy torowe w weekend przesunięty w kierunku alei Zielenieckiej. Od 25 maja rozjazd zostanie zamontowany za przystankiem przy Gocławskiej. Pozwoli to  na zajęcie się robotami na dalszym odcinku torowiska. Informacje o tym jak pojadą tramwaje w weekend i w kolejnym tygodniu można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego. W sobotę nie będą jeździły składy linii 3 i 22. W zamian pasażerowie będą mogli skorzystać z zastępczej linii tramwajowej 73. Od niedzieli 26 maja na tory ponownie wyjadą tramwaje linii 3 i 22.

Co robione jest na Grochowskiej?

Wymienionych zostanie ponad 9 km szyn, a na torowisku posadzona będzie trawa. Gdy skończony zostanie remont wczesną jesienią, to w Warszawie będzie aż 25 km zielonych torów tramwajowych. Na Grochowskiej przebudowanych będzie 12 peronów przystankowych, które zostaną poszerzone i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowany jest także montaż tablic z dynamiczną informacją pasażerską.

Grochowska po przebudowie będzie również bardziej przyjazna i bardziej bezpieczna dla wszystkich użytkowników ulicy. Na przejściach dla pieszych pojawią się szersze azyle dla pieszych i sygnalizacja. Tak będzie między innymi przy Mińskiej, o co prosili mieszkańcy i radni dzielnicy. Zaplanowane rozwiązania drogowe przeanalizowane zostały również pod kątem potrzeb ruchu drogowego - skrzyżowania na Grochowskiej pozostaną w swoim kształcie. Kierowcy będą mieli do dyspozycji na całej długości ulicy po dwa pasy do jazdy na wprost i poszerzenia ze zwiększającą się liczbą pasów przed skrzyżowaniami.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Petros Spinaris dołącza do Zarządu Solarisa Petros Spinaris dołącza do Zarządu Solarisa
Następny artykuł Uwaga Kierowco! Omijaj zatory na A4 pod Wrocławiem! Uwaga Kierowco! Omijaj zatory na A4 pod Wrocławiem!