Dzień Dziecka w Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Dzień Dziecka w Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

29 maja 2019 | Źródło: FODPŚ,muzeumtechniki.pl
PODZIEL SIĘ

Dzień Dziecka to szczególny czas dla wszystkich najmłodszych., z tej okazji Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska przygotowała w swoich obiektach ciekawe eventy w Młynie Hilberta w Dzierżoniowie, Walcowni Cynku w Katowicach oraz Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

DZIEŃ DZIECKA Z TOMKIEM I PRZYJACIELE w MUZEUM KOLEJNICTWA W JAWORZYNIE ŚLĄSKIEJ  - 1-2 czerwca 2019

Niesamowity event głownie z myślą o najmłodszych miłośnikach zabytkowych parowozów. Pierwsza książka o przygodach dzielnych i pracowitych lokomotywy autorstwa Wilberta Awdry’a ukazała się ponad 70 lat temu, dokładnie 12 maja 1945 roku. Obecnie książki o Tomku są sprzedawane w ponad 130 krajach, a od 1984 r. dzieci mogą oglądać serial animowany zrealizowany na podstawie tej popularnej serii wydawniczej.Muzeum Kolejnictwa na Śląsku z okazji Dnia Dziecka serdecznie zaprasza do wspólnej zabawy podczas długiego czerwcowego weekendu. W dniach 1 oraz 2 czerwca do autentycznej zabytkowej parowozowni na spotkanie z Tomkiem i innymi lokomotywami, które już na wachlarzu lokomotyw przywitają wszystkich uśmiechniętymi buźkami Dla dzieci zostaną przygotowane stacje, gdzie będą mogły uczestniczyć w m.in.warsztatach plastycznych oraz modelarskich. Dla najmłodszych czeka strefa zabaw oraz słodki poczęstunek. 

Szczegóły na stronie www.muzeumtechniki.pl

MŁYN OCZAMI DZIECI - MŁYN HILBERTA W DZIERŻONIOWIE - 1 czerwca 2019

Dzieciństwo to właściwy czas na przybliżenie dziecku świata i regionu w którym mieszka. Chcielibyśmy dać dzieciom możliwość zapoznania się z charakterystycznymi cechami zawodu młynarza, uświadomić wpływ dziedzictwa przemysłowego na życie pokoleń.Młyn Hilberta zaprasza do zwiedzania Najmłodszych wraz z rodzinami.
Podczas wizyty w młynie dzieci będą mogły zapoznać się z procesem powstawania mąki. Przedstawimy zabytkowe maszyny i urządzenia które biorą udział w przemiale ziarna oraz zarys technologii powstawania mąki. Przypomnimy jak kiedyś napędzano młyny a jak odbywa się to teraz. Opowiemy o metodach pakowania i paczkowania mąki. W Młynie Hilberta można zobaczyć również urządzenia do transportowania mąki – prawie stuletnie drewniane ześlizgi. Po zwiedzaniu zapraszamy na niecodzienne warsztaty - Młyn oczami Dzieci.  Najmłodsi będą mogli przelać swoje wrażenia na kartkę papieru przy pomocy farb zrobionych własnoręcznie z mąki, wody i barwników naturalnych.
Zachęcamy również dzieci do przyprowadzenia ze sobą swoich bliskich- dziadka, babcię, mamę tatę, ciocię wujka- którzy pracowali w młynie i będą nam mogli również opowiedzieć swoją historię którą dzieci będą mogły opisać bądź namalować przy pomocy np. farb przygotowanych z mąki. Prace stworzone przez dzieci zostaną wyeksponowane na terenie obiektu Młyn Hilberta. Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie zabawa „Stary młynarz”. Stary młynarz chce przekazać młyn i jego bogactwa tylko tym, którzy okażą się prawdziwymi zwycięstwami gotowi pomnażać zasobność młyna. Uczestnicy gry biorą udział w różnych konkurencjach:przewożenie worków z mąką, budowa wieży z worków z mąką, odważenie dokładnej ilości mąki oraz  przesiewanie ziaren z mąki na czas.

https://www.muzeatechniki.pl/obiekty/mlyn-hilberta/

BAJTEL W HUCIE - WALCOWNIA KATOWICE - 1 czerwca 2019 

Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi na zwiedzanie Muzeum Hutnictwa Cynku  poprzemysłowego, unikalnego budynek na skalę światową zabytku. wpisanego w industrialne dziedzictwo regionu, który realnie wpłynął na rozwój Śląska.  Dla dzieci zorganizowane zostaną warsztaty Bajtel w hucie- projekt, który ma za zadanie pobudzić dzieci do kreatywnej pracy i wyzwolić w nich artystyczne zainteresowania. Poprzez działanie twórcze uczestnicy zapoznają się z historią obiektu, oswoją się z przestrzenią, zapamiętają wygląd maszyn, z którymi nie mieli dotąd kontaktu i ich nietypowymi zastosowaniami. Całość odbywa się na zasadzie twórczego poznania poprzez zabawę.

szczegóły na stronie www.walcownia.org

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Grupa PKP: Jak skutecznie reprezentować interesy polskich przedsiębiorców w UE? Grupa PKP: Jak skutecznie reprezentować interesy polskich przedsiębiorców w UE?
Następny artykuł Pierwsze autonomiczne metro w Australii Pierwsze autonomiczne metro w Australii