Pierwsze autonomiczne metro w Australii

Pierwsze autonomiczne metro w Australii

29 maja 2019
PODZIEL SIĘ

Alstom składa gratulacje Metru w Sydney z okazji otwarcia linii North West Rail Link i oddania jej do eksploatacji, a tym samym uruchomienia pierwszej w pełni zautomatyzowanej usługi kolejowej typu „turn-up and go”. Jest to największe przedsięwzięcie w zakresie transportu publicznego w Australii.Linia North West Rail Link to pierwszy odcinek metra w Sydney, a w jego skład wchodzi 36 km torów, 13 stacji i warsztat utrzymania. Dzięki pociągom kursującym co cztery minuty w godzinach szczytu nowa sieć zapewni poziom usługi, jakiego w Australii jeszcze nie było. Projekt ukończono w planowanym terminie.

Fot. Alstom

Zgodnie z kontraktem otrzymanym od Northwest Rapid Transit (NRT) we wrześniu 2014 r. Alstom odpowiadał za zarządzanie przedsięwzięciem, projekt, dostawę, produkcję, testy I oddanie do eksploatacji 22 sześciowagonowych pociągów Metropolis oraz systemów sterowania Urbalis 400 CBTC. Alstom otrzymał także 15-letnie zamówienie na utrzymanie pociągów, systemu sterowania, urządzeń i obsługę lokomotywowni. Zamówienie na utrzymanie zakłada również zastosowanie najnowocześniejszych narzędzi Alstomu do konserwacji predykcyjnej, które wchodzą w skład platformy HealthHub. Narzędzia HealthHub dla linii North West obejmują Catenary Tracer, Track Tracer, Train Tracer, a także wykrywanie pęknięć szyn i uszkodzonych napędów zwrotnicowych.

Pociągi Metropolis zostały zaprojektowane przez Alstom specjalnie dla Sydney i zmontowane w Centrum Doskonałości w indyjskim Sri City przy jednoczesnym udziale zakładów Alstomu w Australii, Brazylii, Chinach i Belgii. To tylko potwierdza czołową pozycję Alstomu w dziedzinie mobilności miejskiej. Przy tworzeniu tych nowych pociągów koncentrowano się przede wszystkim na mobilności na pokładzie i wygodzie pasażerów.

W każdym z wagonów znajdują się 3 wyjścia z podwójnymi drzwiami dla lepszego przepływu pasażerów, duże okna i oświetlenie LED. Pociągi te oferują także najwyższy poziom bezpieczeństwa pasażerów dzięki elementom takim jak stały monitoring, awaryjne interkomy, najnowsze, bardziej czytelne systemy wspomagania znajdowania drogi oraz informacje podróżne w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie wyposażone jest w system sterowania pociągiem oparty o najbardziej zaawansowany komputer Alstomu, dzięki czemu skróci czas postoju na stacjach oraz interwały między odjazdami kolejnych pociągów, tym samym zapewniając pasażerom wygodny i niezawodny środek transportu.

Obecnie linia metra jest przedłużana z Chatswood do Bankstown przez City, a do 2024 r. w Sydney będzie już 31 stacji metra i 66 km torów przeznaczonych tylko dla metra, które dopełnią rozbudowaną sieć kolei podmiejskiej.