Będą wygodniejsze podróże pociągiem z Olsztyna do Dobrego Miasta

Będą wygodniejsze podróże pociągiem z Olsztyna do Dobrego Miasta

30 maja 2019 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Wygodne perony i krótszy czas przejazdu pociągiem dzięki przebudowie linii Gutkowo – Dobre Miasto (nr 221). PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg szacowany na ponad 120 mln zł na prace, które zwiększą możliwości kolei w województwie warmińsko-mazurskim. Rewitalizacja linii nr 221 to projekt zaplanowany w ramach RPO województwa warmińsko-mazurskiego.

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i realizację projektu w ramach Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 221 Gutkowo – Braniewo” na odcinku Gutkowo – Dobre Miasto. Wartość opracowania całego projektu i wykonania robót oszacowano na ponad 120 mln zł.

Szybsze podróże, nowe przystanki, wygodniej na peronach

Poprawi się standard obsługi podróżnych na stacji w Gutkowie i Dobrym Mieście oraz przystankach Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna. Zmodernizowane perony będą wygodniejsze i wyższe. Każdy zostanie wyposażony w wiaty, ławki i funkcjonalne oświetlenie. Poprawi się oznakowanie i informacja o kursowaniu pociągów. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Zostanie znacznie skrócony czas dojazdu do Olsztyna. Będzie to kolejny element budowy kolei aglomeracyjnejmówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Lepsze warunki do przewozu towarów

Na linii planowana jest kompleksowa wymiana torów na ponad 20 km i rozjazdów – ważnych elementów odpowiadających za sprawny przejazd pociągów. Na trasie zlikwidowane będą ograniczenia prędkości – obecnie nawet do 30 km/h. Pociągi pasażerskie znacznie przyśpieszą i pojadą z prędkością do 100 km/h. W efekcie skróci to czas podróży pomiędzy Olsztynem a Braniewem. Poprawią się również warunki do przewozu ładunków – składy towarowe pojadą 70 km/h. Pociągi będą mogły być dłuższe i cięższe, dzięki czemu w efekcie przewiozą więcej ładunku.

Wyższy poziom bezpieczeństwa i sprawny przejazd pociągów będzie po budowie nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji w Gutkowie. Podobne efekty będą również po przebudowie 9 przejazdów kolejowo-drogowych. Rewitalizacja obejmie w sumie 55 obiektów inżynieryjnych, m.in. mosty, przepusty i wiadukty kolejowe.

Realizacja projektu przewidziana jest w formule „Projektuj i Buduj”. Podpisanie umów planowane jest w IV kwartale 2019 roku, a zakończenie robót pod koniec 2021 roku.

Z nowych przystanków także w Olsztynie

Planowane prace na odcinku z Gutkowa do Dobrego Miasta będą kontynuacją zaplanowanej w tym roku modernizacji trasy z Olsztyna Głównego do Gutkowa. W II połowie roku PLK rozpoczną wymianę torów. W ramach prac powstaną w mieście nowe przystanki – Olsztyn Redykajny i Olsztyn Likusy. Dobudowany zostanie drugi peron Olsztyn Śródmieście. Nowe obiekty zapewnią lepszy dostęp do kolei w regionie oraz wygodne podróże w codziennych dojazdach pociągiem do pracy czy szkoły.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Leo Express rozwija się w Polsce Leo Express rozwija się w Polsce
Następny artykuł Osobowość WTP Przyjazna Pasażerom – nagrody przyznane Osobowość WTP Przyjazna Pasażerom – nagrody przyznane