Prezes Budimeksu został Dyrektorem Grupy Ferrovial na Europę

Prezes Budimeksu został Dyrektorem Grupy Ferrovial na Europę

04 czerwca 2019 | Źródło: Budimex
PODZIEL SIĘ

Dariusz Blocher będzie zarządzał rynkiem europejskim Grupy Ferrovial: polskim, brytyjskim, irlandzkim i słowackim. Nową rolę połączy ze stanowiskiem prezesa Budimeksu w Polsce. Awans ten jest precedensem w historii Grupy Ferrovial. Po raz pierwszy Polak obejmie stanowisko zarządcze na poziomie kontynentalnym.

 

Fot. Budimex

Dariusz Blocher jest związany z Budimeksem od 2002 roku. Początkowo odpowiadał za obszar zarządzania zasobami ludzkimi, następnie w 2007 roku został awansowany na stanowisko Prezesa Budimeksu Dromeksu, a w 2009 Grupy Budimex. Od tego czasu przychód Grupy Budimex wzrósł z 3 do 7,3 mld złotych, zatrudnienie osiągnęło 7 800 pracowników. Portfel zamówień realizowanych przez Budimex osiągnął rekordowy poziom 10 mld zł.  Jako Prezes Grupy Budimex zarządza także oddziałem niemieckim firmy oraz kontraktem budowlanym na Litwie.

Dariusz Blocher rozpoczął swoją karierę zawodową w Fabryce Ahlstrom – Fakop. Od 1994 do 2002 roku pracował w Pepsi Co. Polska; początkowo jako Kierownik Oddziału Sprzedaży a następnie Dyrektor ds. HR w Dziale Sprzedaży i Dystrybucji, zakładach produkcyjnych w Polsce i centrali firmy. Dariusz Blocher jest absolwentem Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej oraz IESE Business School w Barcelonie.

Budimex jest od trzech lat największą grupą budowlaną w Polsce. Specjalizuje się w budownictwie: drogowym, kolejowym, energetycznym, przemysłowym i kubaturowym. Spółka buduje co czwarty kilometr drogi ekspresowej i autostradowej w Polsce. Od 2018 roku pozostaje w pierwszej trójce generalnych wykonawców budownictwa kolejowego w kraju.  Działa na rynku deweloperskim  realizując projekty poprzez Budimex Nieruchomości. Dodatkowo w ramach spółki Mostostal Kraków zapewnia usługi w zakresie wykonawstwa i montażu konstrukcji stalowych oraz urządzeń dla przemysłu. Firma notowana jest od 1995 roku na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, wyróżnia się największą kapitalizacją wśród spółek budowlanych. Budimex ma siedzibę w Polsce, gdzie  realizuje 99% swoich kontraktów. Pozostaje największym płatnikiem podatku PIT i CIT wśród firm budowlanych w kraju. W 2018 roku Grupa Budimex wypracowała przychody na poziomie 7,3 mld złotych i zysk netto 305 mln złotych.

Grupa Ferrovial jest w pierwszej dziesiątce największych firm budowlanych w Europie i w pierwszej dwudziestce firm konstrukcyjnych na świecie. Zatrudnia 92 tysiące pracowników i jest notowana na hiszpańskiej giełdzie w kategorii największych firm hiszpańskich blue-chip IBEX 35. Przychody Ferrovial w 2018 roku wyniosły 5,7 mld euro.

Grupa Ferrovial działa na rynkach: usługowym, budowlanym, zarządzania drogami oraz lotniskowym. Jest m.in. właścicielem największego lotniska w Europie - Londyn-Heathrow, które obsługuje 70 mln pasażerów rocznie. Ferrovial działa także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w Australii.