Torpol zmodernizuje dostęp kolejowy do portów w Szczecinie i w Świnoujściu

Torpol zmodernizuje dostęp kolejowy do portów w Szczecinie i w Świnoujściu

08 czerwca 2019 | Źródło: PKP PLK / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Torpol zmodernizuje infrastrukturę kolejową prowadzącą do portów w Szczecinie i w Świnoujściu. Spółka zwyciężyła w obu przetargach ogłoszonych przez PKP PLK.  Termin realizacji inwestycji to 31 miesięcy.

Fot. Port Szczecin

Roboty zostaną wykonane w ramach przetargów ogłoszonych w listopadzie 2018 roku: 

  1. „Opracowanie projektów wykonawczych i wykonanie robót budowlanych na Stacji Szczecin Port Centralny – Zadanie 1 w ramach projektu pn.: Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu”
  2.  „Opracowanie projektów wykonawczych i wykonanie robót budowlanych na Stacji Świnoujście – Zadanie 2 w ramach projektu pn.: Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu.

Ceny ofert złożonych przez Torpol w ramach aukcji elektronicznych wynoszą:

  • w Szczecinie – ok. 936 mln zł (ok. 1 152 mln zł brutto),
  • w Świnoujściu natomiast 624,9 mln zł brutto (tj. ok. 508 mln zł netto).

Przeprowadzenie aukcji elektronicznej dało PKP PLK szanse na obniżenie wartości złożonych przez wykonawców ofert. W dwóch postępowaniach oferty złożone przez Torpol przekraczały zakładany budżet łącznie o ok. 420 mln zł.

Podstawą wyboru oferenta przez PKP PLK, w obu przetargach była: cena (85%), termin realizacji (10%) oraz przewóz blokowy rozjazdów i ich zabudowa (5%).

Projekt „Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Budowa dotyczyć będzie stacji Szczecin Port Centralny i Świnoujście – infrastruktury kolejowej w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych, oraz terminalu kontenerowego Ostrów Grabowski (teren Portu Szczecin) i torów zdawczo-odbiorczych (teren Portu Świnoujście). 

W Szczecinie i w Świnoujściu planowane prace obejmą ok. 160 km torów, 3 wiadukty i most. Planowana jest także elektryfikacja wybranych obszarów infrastruktury. Wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowym zwiększy efektywność i bezpieczeństwo przewozu ładunków. Podobne prace na ok. 5 km torów będą wykonane na obszarze terminalu kontenerowego Ostrów Grabowski.

W Porcie Handlowym Świnoujście planowana jest natomiast budowa trzech torów zdawczo-odbiorczych o długości ok. 2 km.
Dzięki przebudowie stacji Szczecin Port Centralny i Świnoujście oba porty będą mogły obsługiwać dłuższe pociągi, a przewoźnicy towarowi zwiększą efektywność także dzięki skróceniu czasu ładunku i rozładunku towarów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Audyt Dostępności Dworca Kolejowego w Nasielsku Audyt Dostępności Dworca Kolejowego w Nasielsku
Następny artykuł Mecz na PGE Narodowym Mecz na PGE Narodowym