„KOLEJ NAKRĘCA KNURÓW!"

„KOLEJ NAKRĘCA KNURÓW!"

10 czerwca 2019 | Autor: Arkadiusz Ochmański, Robert Kufieta | Źródło: „Kolej na Knurów”
PODZIEL SIĘ

…i to dosłownie. Ponad 300 osób – tyle nas było na Knurowskim dworcu PKP, a w tym 120 pasażerów pociągu specjalnego „Industriada” Kolei Śląskich -  bawiło się na I Pikniku Kolejowym w Knurowie. Impreza odbyła się w ubiegłą niedzielę. Zapowiadaliśmy ją i zapraszaliśmy do udziału w niej na portalu www.kurierkolejowy.eu w ubiegłym tygodniu.

Fot. „Kolej na Knurów”

Zorganizowana została w formie kinderbalu dla dzieci. Na imprezie pojawili się nie tylko Knurowianie, ale także mieszkańcy Gliwic i okolic. Główną atrakcją imprezy dla mieszkańców Knurowa był pociąg specjalny Kolei Śląskich „Industriada” obsługiwany najnowszym pociągiem ELF 2. Mieszkańcy mogli zwiedzać kabinę maszynisty, porozmawiać z obsługą pociągu, co spowodowało niemałe wypieki na twarzach wielu pociech, a także ich rodziców.
 
Natomiast główną atrakcją dla gości pociągu było powitanie staropolskim zwyczajem, w tradycyjnym śląskim stroju przez artystkę estradową Danutę Glińską -dawną mieszkankę dworca PKP w Knurowie, która z entuzjazmem dzieliła się anegdotami z życia dworca. Dowiedzieliśmy się, że latach 80 z wizytą na Knurowskim dworcu  gościli twórcy kultowej „Piwnicy pod Baranami” Piotra Skrzyneckiego. Swoje wokalne umiejętności zaprezentowała młoda knurowska artystka Klaudia Guzera. Na okoliczność imprezy został przygotowany specjalny quiz wiedzy o Knurowie przez Ewę Granieczny.

Wszyscy goście imprezy mogli ugasić pragnienie dzięki lemoniadzie, którą przygotowali członkowie Związku Harcerstwa Polskiego w Knurowie pod kierownictwem księdza Piotra Larysza. Przy okazji imprezy, knurowscy harcerze, w ramach kampanii „Bohater Drużyny” promowali postać ks. Alojzego Koziełka- legendarnego mieszkańca Knurowa, inicjatora i budowniczego kościoła pw. św. Cyryla i Metodego z unikatowymi w skali Polski rzeźbami sakralnymi, nawiązującymi do tradycji górniczych miasta Knurów i życia w socrealiźmie. Najmłodsi goście mieli okazję poznać trasy pociągów Kolei Śląskich, stworzyć wspólny plakat, czy wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez „Ciocię Hipcię”, nie zabrakło słodyczy, oraz baniek mydlanych. Na koniec imprezy taniec salsation zaprezentowała Jagoda Rudnik z zespołem.   Inicjatorami i współorganizatorami imprezy byli redaktorzy stron społecznościowych: „Dawny Knurów” pod wodzą Ewy Granieczny i „Kolej na Knurów” z Robertem Kufieta i Arkadiuszem Ochmańskim na czele.

Organizatorzy dziękuję za pozytywny odbiór, ciepłe przyjęcie gości z całej Polski, a także kilkaset podpisów pod petycją, która zostanie skierowana do władz miasta Knurowa w sprawie rozwoju infrastruktury i transportu kolejowego  w Knurowie, gdzie po 18 latach, 9 grudnia 2018 reaktywowano weekendowe połączenie w kierunku Wisły. Knurowianie coraz chętniej korzystają z komunikacji kolejowej. Mam nadzieję, że w przyszłości Knurów doceni i podejmie starania na rzecz rozwoju tego środka transportu-powiedział gość imprezy Paweł Szkatuła-knurowski samorządowiec, członek Rady Miasta Knurów. Jak to ujął prowadzący imprezę - Jacek Waszak-wydarzenie było godną celebracją powrotu połączeń pasażerskich do miasta. Warto dodać, że impreza została zorganizowana bez dofinansowania instytucji publicznych.

 

 

PODZIEL SIĘ