Pociąg na 100-lecie Województwa Łódzkiego

Pociąg na 100-lecie Województwa Łódzkiego

21 czerwca 2019 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
PODZIEL SIĘ

W piątek (21 czerwca) na peron dworca Łódź-Fabryczna po raz pierwszy wjechał pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej specjalnie oklejony na 100-lecie Województwa Łódzkiego. Korzystając z tej wyjątkowej okazji marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podczas konferencji prasowej przedstawił ofertę pociągów turystycznych przygotowanych dla mieszkańców w okresie wakacyjnym. Będą wycieczki przyrodnicze i atrakcyjne połączenia do wielu miast w regionie.

Fot. UMWŁ

Jedną z ciekawych ofert dla mieszkańców regionu jest projekt „KOLEJOWE NIEDZIELE” przygotowany przez Departament Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim. Jego głównym celem jest promocja walorów przyrodniczych województwa łódzkiego i połączeń kolejowych jako ekologicznych środków transportu na wyjazdy turystyczne.  To cykl promocyjnych przejazdów pociągami do miejsc ciekawych przyrodniczo w regionie. Wycieczki adresowane są do wszystkich mieszkańców, którzy w czasie wolnym chcą poznać najciekawsze miejsca województwa.  Ideą projektu jest pokazanie mieszkańcom województwa walorów turystyczno-przyrodniczych regionu, jak również wykształcenie odpowiedzialności za stan środowiska jako dobra wspólnego oraz konieczność zadbania o najbliższe otoczenie.

Tegoroczną edycję zainaugurowaliśmy 16 czerwca organizując wycieczkę z Piotrkowa Trybunalskiego do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. W ramach każdego wyjazdu uczestnicy mają zapewniony bezpłatny przejazd zmodernizowanym taborem kolejowym, zwiedzanie z przewodnikami po wyznaczonych trasach, miejsca na biwak, podczas którego odbywa się konkurs ekologiczny z nagrodami. Dodatkowo, w ramach projektu powstanie folder „Weekend z przyrodą w Łódzkiem”, promujący walory przyrodnicze województwa łódzkiego oraz trasy wycieczek.  Projekt „KOLEJOWE NIEDZIELE” jest dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

HARMONOGRAM WYJAZDÓW

 1. 14.07.2019  – Tomaszów Mazowiecki - Łódź
 2. 04.08.2019  – Łódź – Spała/Spalski PK
 3. 18.08.2019  – Łódź – Piotrków Trybunalski
 4. 01.09.2019  – Skierniewice – Rogów/Arboretum
 5. 15.09.2019  – Łódź – Łęczyca/Tum
 6. 29.09.2019  – Łódź – Opoczno - Spalski PK – w ramach Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki
 7. 06.10.2019  – Skierniewice – Rogów/Arboretum
 8. 13.10.2019  – Łódź – Łęczyca/Tum

Rejestracja na wycieczki i dystrybucja biletów odbywa się on-line. Na stronie projektu www.kolejoweniedziele.lodzkie.pl w okienku każdej wycieczki znajduje się link do logowania po bilet https://elodzkie.pl/.  Będzie on aktywowany zawsze w poniedziałki przed każdym wyjazdem o godzinie 12.00. Należy się zalogować podając swój e-mail i hasło, a w kolejnym kroku imię, nazwisko i ilość biletów. Jedna osoba jest uprawniona do rezerwacji max. 2 biletów, podając również imię i nazwisko osoby towarzyszącej.  Bilety przesyłane są na podany adres poczty mailowej. Należy je wydrukować i zabrać ze sobą na wycieczkę.

Kolejną ofertą przygotowaną dla mieszkańców regionu jest projekt   „Pociągiem na 100-lecie Województwa Łódzkiego”, realizowany przez ŁKA i Fundację Przyjaciół Zabytków Rzemiosła, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w sześciu wycieczkach do miast województwa łódzkiego. W programie każdego wyjazdu jest zwiedzanie z przewodnikami i gra miejska. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowe gadżety i przewodniki. Przejazd zapewnia ŁKA. Z okazji 100-lecia Województwa jeden z pociągów przewoźnika został oklejony grafiką nawiązującą do historii regionu i jego zabytków. Pierwszy przejazd pociągu już 23 czerwca. Program wycieczek:

 1. 23 czerwca  - Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Łódź Fabryczna
 2. 30 czerwca  - Łódź Kaliska – Zduńska Wola – Łódź Kaliska
 3.   7 lipca  - Łódź Kaliska – Łęczyca – Łódź Kaliska
 4. 21 lipca  - Łódź Fabryczna – Zgierz – Łódź Fabryczna
 5. 28 lipca  - Łódź Kaliska – Sieradz – Łódź Kaliska
 6.   4 sierpnia  - Łódź Kaliska – Kutno – Łódź Kaliska

"Pociągiem do smaków Łódzkiego" – to kolejna okazja na kolejową wycieczkę. ŁKA wraz z Centrum Inicjatyw na Rzecz rozwoju REGIO, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego zaprasza na cztery wyjazdy do miast województwa. To doskonała okazja na poznanie regionalnych atrakcji turystycznych, regionalnych potraw i tradycji. W ramach projektu zorganizowane zostaną przejazdy do czterech miast:

 1. 11 sierpnia  -  Łódź Fabryczna – Radomsko – Łódź Fabryczna
 2. 25 sierpnia  -  Łódź Fabryczna – Skierniewice – Łódź Fabryczna
 3.  8 września  -  Łódź Fabryczna – Piotrków Trybunalski – Łódź Fabryczna
 4. 22 września  -  Łódź Fabryczna – Łowicz Główny – Łódź Fabryczna

 „ŁKA łączy ekolejomaniaków” – pod tym hasłem Łódzka Kolej Aglomeracyjna rozpoczyna tour po miastach województwa. Podczas 10 największych wydarzeń w regionie będzie można odwiedzić nowe stoisko promocyjne ŁKA. Wśród atrakcji jest symulator kabiny maszynisty, warsztaty przyrodnicze, quiz z nagrodami, zabawy dla najmłodszych i wiele innych. ŁKA będzie obecna na:

 1. 22 czerwca – 802. Imieniny Piotrkowa Trybunalskiego
 2. 29 czerwca – Dni Tomaszowa Mazowieckiego
 3. 20-21 lipca – Sieradz Open Hair Festival
 4. 3 sierpnia –Rogów, Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”
 5. 24 sierpnia – Turniej Rycerski w Łęczycy
 6. 7 września – Mixer Regionalny w Sieradzu
 7. 8 września – Święto Róży w Kutnie
 8. 14-15 września – Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach
 9. 22 września – Dzień bez Samochodu w Pabianicach

W trakcie wakacji pasażerowie ŁKA mogą korzystać ze specjalnych ofert turystycznych. Najnowsza to „Turystyczny Tomaszów” dzięki której pasażerowie, którzy wybiorą się pociągami ŁKA w weekendy do Tomaszowa Mazowieckiego mogą liczyć na wysokie zniżki na bilety wstępu do największych atrakcji miasta: Skansenu Rzeki Pilicy, Grot Nagórzyckich i Areny Lodowej. Mogą także bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Podróżni z biletem ŁKA mają zapewnione rabaty na wstęp do Arboretum i do Aquaparku Fala. Na tańsze bilety ŁKA liczyć mogą także osoby, które zaplanują wyjazd do Rogowa na wycieczkę Koleją Wąskotorową czy zwiedzanie Parowozowni Skierniewice.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Trakcja PRKiI : Linia Słupsk - Ustka przywrócona do ruchu Trakcja PRKiI : Linia Słupsk - Ustka przywrócona do ruchu
Następny artykuł Krakowski most kolejowy pojedzie nad San Krakowski most kolejowy pojedzie nad San