W Japonii źródłem innowacji mogą być polskie regiony

W Japonii źródłem innowacji mogą być polskie regiony

21 czerwca 2019 | Źródło: UMWZ
PODZIEL SIĘ

Znaleźli japońskich dystrybutorów, potencjalnych partnerów bardzo zainteresowanych polską technologią i nawiązali sporo kontaktów. Zachodniopomorskie firmy Carbon Fox, Pixel Legend i Sagra Technology uczestniczyły w II Forum Regionów Polski i Japonii w Tokio. W organizowanym przez Ambasadę RP wydarzeniu nie zabrakło także przedstawicieli Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego i marszałka Olgierda Geblewicza, który zachęcał do odwiedzenia regionu i prezentował potencjał zachodniopomorskiej gospodarki.

Fot. UMWZ

„Polskie regiony źródłem innowacji”, to hasło przyświecało wizycie samorządowców i przedsiębiorców z Kujawsko-Pomorskiego, Wielkopolski, Małopolski, Podkarpacia i Pomorza Zachodniego w Japonii. Wśród nich znalazły się takie zachodniopomorskie firmy jak Carbon Fox (rozwiązania kompozytowe dla branży medycznej i samochodowej), Pixel Legend (technologie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości) oraz Sagra Technology (mobilne rozwiązania wpierające sprzedaż, marketing i analitykę). Każde z przedsiębiorstw otrzymało możliwość przedstawienia swojego potencjału, a następnie udziału w spotkaniach B2B (business to business) z przedstawicielami japońskich firm z podobnych branż.

- To była dla Pixel Legend pierwsza okazja na kontakty w Japonii. To ważny kierunek bo według badań Japonia to trzeci rynek usług AR i VR na świecie, bardzo ważny. Nawiązaliśmy konkretne kontakty z firmami, które będą sprzedawać nasze produkty i usługi w Japonii.wyjaśnia Jan Filipowiak z firmy Pixel Legend.

Mimo, że Japonia słynie z nowoczesnych technologii to aktywnie szuka współpracy międzynarodowej i technologicznej w takich dziedzinach jak informatyka i związane z nią technologie komunikacyjne oraz finanse, elektromobilność, ochrona środowiska, sprzęt medyczny czy farmaceutyka.

- Udział w wyjeździe był impulsem do nowych pomysłów i strategii biznesowych. Nawiązaliśmy kontakty, które mogą zaowocować kontraktami. Jedną z nich jest firma Uchida - partner Hondy, z którą prowadzimy rozmowy wzajemnej współpracy oraz transferu naszej technologii do Japonii. – podkreśla Sławomir Gajdziński Prezes spółki CARBON FOX.

Wszyscy przedsiębiorcy nawiązali również kontakty z JETRO, czyli Japońską Organizację Handlu Zagranicznego, uczestniczyli w  specjalistycznych szkoleniach, a także odwiedzili japońskie firmach.

- Mimo, że ekspansję zagraniczną mamy już w swojej strategii i zaczynamy ją realizować, o rynku japońskim wiedzieliśmy niewiele. Wspólny wyjazd z firmami z regionu był dobrą okazją, aby nie tylko zebrać pewne dane, ale przede wszystkim poczuć choć namiastkę kraju i jego kultury. Już te kilka spotkań z przedstawicielami japońskich firm, możliwość poznania ich reakcji na naszą ofertę czy poczynione obserwacje jak funkcjonuje handel detaliczny, dają sporo cennych wniosków.  – przekonuje Marcin Pleszko z firmy Sagra Rechnology.

W trakcie wizyty w Japonii marszałek Olgierd Geblewicz spotkał się z Yūji Kuroiwą, Gubernatorem Prefektury Kanagawa. O potencjalnych możliwościach współpracy rozmawiano z Wydziałem Międzynarodowego Wsparcia Biznesu Kanagawy, a także w siedzibie JETRO w Jokohamie oraz w tamtejszym porcie. Podczas samego Forum, wystąpieniom samorządowców towarzyszyły dyskusje panelowe z japońskimi partnerami. Dla Pomorza Zachodniego wskazano właśnie Prefekturę Kanagawa, znaną m.in. z portu w Jokohamie i położoną w bezpośredniej bliskości Tokio.

- Cieszy tak dobre przyjęcie naszych przedsiębiorców, na tak wymagającym rynku jakim jest Japonia. Kontakt bezpośredni oraz rozmowa przynosi najlepsze efekty. Chciałbym by ta misja gospodarcza zaowocowała wymiernymi korzyściami w postaci umów handlowych i kontraktów biznesowych. Zachodniopomorska, ale i Japońska gospodarka mogą na tym tylko zyskać. W Kraju Kwitnącej Wiśni nie jesteśmy nieznani, gdyż blisko dekadę temu szlaki współpracy przetarł Bridgestone i decyzji o wyborze Stargardu nie żałuje. – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

II Forum Regionów Polski i Japonii było również okazją do zaprezentowania walorów turystycznych, kulturalnych i gospodarczych Pomorza Zachodniego. Co ciekawa to sama Ambasada RP wskazała na Pomorze Zachodnie jako region, które może wzbudzić zainteresowanie ze strony japońskich partnerów. Organizatorem Wydarzenia była Ambasada RP w Tokio. Wydarzenie odbyło się 11 czerwca 2019 r. i towarzyszyło 100. rocznicy nawiązania wzajemnych stosunków dyplomatycznych.

Na zdjęciu: Spotkania marszałka Olgierda Geblewicza z przedstawicielami portu w Jokohamie.

 

PODZIEL SIĘ