Zmiany wprowadzane przez KOLEO od 1 lipca

Zmiany wprowadzane przez KOLEO od 1 lipca

26 czerwca 2019 | Źródło: KOLEO
PODZIEL SIĘ

Astarium, właściciel platformy KOLEO, wraz z Kolejami Dolnośląskimi informują, iż począwszy od dnia 1 lipca br., zostanie wprowadzone wzajemne honorowanie biletów przewoźników Koleje Dolnośląskie oraz POLREGIO, zakupionych za pośrednictwem platformy KOLEO.

Fot. Koleo

Wzięliśmy pod uwagę prośby i wnioski pasażerów, które do nas trafiały, w związku z czym od 1 lipca mogą oni podróżować z biletami KOLEO (jednorazowymi oraz okresowymi), nie martwiąc się, do pociągu którego z dwóch regionalnych przewoźników wsiądą.
 
Jak mówi Aleksander Dąbrowski, prezes Astarium - Każdego dnia kilkadziesiąt tysięcy użytkowników korzysta z KOLEO, planując podróż i kupując bilet. Będzie to więc znacząca zmiana, która jeszcze bardziej ułatwi podróżowanie koleją na terenie województwa dolnośląskiego.
 
Bardzo się cieszymy z rozwijającej się współpracy z KOLEO. Możliwość wygodnego zakupu biletu przez Internet tuż przed odjazdem pociągu i swobodnego wyboru przewoźnika na trasach Dolnego Śląska obsługiwanych przez nas i POLREGIO to bardzo pożądana funkcjonalność, nad którą zespoły Kolei Dolnośląskich, KOLEO i Przewozów Regionalnych pracowały od kilku miesięcy. Dzięki takim innowacjom staramy się ułatwiać codzienne podróże Dolnoślązaków – powiedział Wojciech Zdanowski, wiceprezes spółki Koleje Dolnośląskie.
 
Co dla pasażera oznacza wprowadzona zmiana?  
 
To przede wszystkim ogromna wygoda i korzyść dla pasażerów – od 1 lipca nie będzie już istotne, z pociągu którego przewoźnika będzie korzystać podróżny – bilety KOLEO będą ważne zarówno w pociągach KD, jak i PR.
 
Bilety będą wystawiane według najkorzystniejszych ofert obowiązujących u obydwu przewoźników, dzięki czemu pasażer będzie mógł zakupić jeden bilet na całą trasę w najlepszej cenie – nawet jeśli wyjedzie poza Dolny Śląsk!
 
Warto wspomnieć, że w KOLEO można kupić każdy rodzaj biletu – od jednorazowego po miesięczny czy weekendowy – normalny i ulgowy. Bilet zakupiony za pomocą strony koleo.pl od razu pojawi się w aplikacji KOLEO i na odwrót – bilet z komórki będzie od razu dostępny na stronie. Bilety w aplikacji można wyświetlić offline – bez zasięgu i dodatkowego transferu danych. Dzięki możliwości szybkiej płatności kartą, BLIKiem lub za pomocą konta przedpłaconego, w KOLEO bilet kolejowy można kupić nawet w 30 s.
 
KOLEO jest oparta o unikalną na rynku technologię platformą, dostępną na systemy Android i iOS oraz poprzez portal internetowy koleo.pl. Z usług KOLEO korzysta ponad 1,5 mln użytkowników miesięcznie i jest najwyżej ocenianą aplikacją podróżniczą w Polsce – 4,7/5 w Google Play oraz 4,5/5 w AppStore.