2 miliardy złotych – tyle mogą zarobić producenci na dostosowaniu wagonów towarowych do nowych norm

2 miliardy złotych – tyle mogą zarobić producenci na dostosowaniu wagonów towarowych do nowych norm

02 lipca 2019 | Źródło: Greenbrier Wagony Świdnica
PODZIEL SIĘ

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR, hałas szynowy należy po drogowym do jednego z najbardziej uciążliwych źródeł odgłosów dla obywateli Unii Europejskiej. W aglomeracjach z silnie rozwiniętą siecią kolei (np. Trójmiasto, Warszawa) ten problem obok tramwajów generują również pociągi. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyczy ok. 160 tys. mieszkańców w aglomeracjach i 86 tys. poza aglomeracjami. Według szacunków Komisji Europejskiej w całej Unii Europejskiej na hałas kolejowy narażonych jest od 7 do nawet 14 mln obywateli Wspólnoty.

Fot. Greenbrier Wagony Świdnica

– Od kilku lat obserwujemy, że właściciele i operatorzy taboru towarowego coraz mocniej stawiają na ekologię i jak najmniejszą uciążliwość środowiskową mówi Dionizy Studziński, Dyrektor Techniki i Rozwoju w spółce Wagony Świdnica, należącej do Grupy Greenbrier.Dotyczy to już etapu projektowania nowoczesnych konstrukcji, poprzez ich produkcję, aż po eksploatację wagonów. W Świdnicy produkujemy nowoczesne wagony z kompozytowymi wstawkami hamulcowymi, które spełniają najostrzejsze normy hałasu. Długi okres przejściowy, jaki wynegocjowała Polska w dostosowaniu się do zaostrzonych norm hałas powoduje, że przewoźnicy mogą systematycznie wymieniać tabor na nowy. Stanowi to szansę dla producentów na zwiększenie produkcji nowoczesnych i cichych wagonów dodaje Dionizy Studziński.

Hałas szynowy to głównie odgłos toczenia się kół po szynach. Ze względu na fakt, że pociągi osiągają wyższe prędkości niż tramwaje, w przypadku transportu kolejowego mamy też do czynienia z dodatkowym hałasem aerodynamicznym. Duża masa pociągów powoduje, że hałas jest słyszalny nawet w odległości do kilku kilometrów od torowiska

W styczniu 2019 r. państwa członkowskie UE na posiedzeniu Komitetu ds. Interoperacyjności i Bezpieczeństwa Kolei przyjęły projekt, który zakłada wytypowanie specjalnych odcinków linii kolejowych (tzw. cichych sekcji), na których ruch pociągów towarowych z żeliwnymi wstawkami hamulcowymi nie będzie możliwy. W Polsce takimi “cichymi” sekcjami mają zostać główne ciągi towarowe. Koszt dostosowania taboru użytkowanego w kraju do nowych przepisów szacuje się na ponad 2 mld złotych.

Polska wynegocjowała dalszą eksploatację wagonów z kołami obręczowanymi, które stanowią znaczną część polskiej floty wagonów towarowych, do końca 2036 r. niezależnie od statusu linii oraz od 2027 r. w ruchu międzynarodowym. Wynika to ze znowelizowanych zapisów Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności (TSI Hałas), które będą obowiązywały przewoźników operujących we wszystkich państwach członkowskich. Przewoźnicy mają zatem czas na modernizację lub wymianę taboru. Skorzystać mogą na tym również krajowi dostawcy – na przykład FrimatRail Frenoplast, producent kompozytowych wstawek hamulcowych typ K i LL do pojazdów szynowych.

Greenbrier Wagony Świdnica w liczbach:

  • 70% więcej węgla można przewieźć jednym pociągiem dzięki nowoczesnym rozwiązaniom
  • 150 – tyle rodzajów wagonów może produkować Greenbrier Wagony Świdnica
  • 1185 – tyle wagonów do przewozu płynnej siarki i kwasu fosforowego według standardów amerykańskich wyprodukowano w Świdnicy dla Arabii Saudyjskiej. Musiały one pokonać ok. 13 500 km, aby dotrzeć do portu przeznaczenia na Bliskim Wschodzie.
  • ok. 1600 – liczba pracowników Greenbrier Wagony Świdnica
  • 1650 km – taką długość zajmowałyby wszystkie wagony wyprodukowane od 1951 r. w Świdnicy ustawione na torach, czyli trasę ze Świdnicy przez Kijów niemal aż do Charkowa.
  • 655 260 m2 – taką powierzchnię zajmuje zakład w Świdnicy
  • 110 tys. – tyle wagonów wyprodukowano w Świdnicy od 1951 r., z czego ponad 21 tys. od 1999 r.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Koniec modernizacji DS1- droga startowa ponownie w użytku Koniec modernizacji DS1- droga startowa ponownie w użytku
Następny artykuł Z Lotniska Warszawa/Modlin do Bułgarii Z Lotniska Warszawa/Modlin do Bułgarii