Tramwaj z dworca zachodniego do Grójeckiej – jest przetarg

Tramwaj z dworca zachodniego do Grójeckiej – jest przetarg

03 lipca 2019 | Źródło: Tramwaje Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Tramwaje Warszawskie ogłosiły następny przetarg związany z budową trasy do Wilanowa. Dzięki temu zbudowane zostaną nowe tory tramwajowe na ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku do stacji Warszawa Zachodnia.

Fot. Tramwaje Warszawskie

TW ogłosiły przetarg na dokumentację projektową potrzebną do wybudowania połączenia o długości około 1,6 km ze stacji Warszawa Zachodnia do ul. Grójeckiej. Pozwoli to  wybrać wykonawcę, który będzie miał 18 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz na zdobycie zgód i pozwoleń administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę. Najważniejsze prace budowlane zaplanowano na 2022 i 2023 rok. To kolejny przetarg, po ogłoszonym w maju tego roku zamówieniu na budowę odcinka trasy  w ciągu ulicy Gagarina, potrzebny by zbudować trasę tramwajową do Wilanowa.

Jaka będzie trasa tramwajowa z Warszawy Zachodniej do Grójeckiej?

Nowa trasa tramwajowa będzie miała swój początek pod Dworcem Warszawa Zachodnia, gdzie zbudujemy podziemny przystanek połączony z przejściem podziemnym i dworcem kolejowym. Stąd tramwaj pojedzie tunelem o długości około 500 metrów pod Parkiem Zachodnim. Wyjazd z tunelu znajdować się będzie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. na wysokości hotelu Ibis. Następnie trasa pobiegnie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. aż do ulicy Grójeckiej, gdzie zbudujemy węzeł rozjazdowy, pozwalający tramwajom skręcać w kierunku Centrum, Okęcia lub pojechać do pętli Banacha. Dzięki tej inwestycji pasażerowie będą mogli dojechać tramwajem do stacji Warszawa Zachodnia, a pod samą stacją powstanie wygodny podziemny węzeł przesiadkowy, z którego łatwo będzie można dostać się na perony kolejowe i autobusowe. Pracami na terenie stacji zajmą się PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z którymi podpisaliśmy porozumienie w tej sprawie. 

Docelowo pasażerowie, przesiadający się na stacji Warszawa Zachodnia skorzystają aż z trzech podziemnych zespołów przystankowych, dwa kolejne w północnej części stacji zaplanowaliśmy zbudować po 2023 roku, na które dojadą tramwaje z  Woli i Odolan. Jak to będzie wyglądać? Dokładny opis wraz z rysunkami i wizualizacjami jest na blogu Tramwajów Warszawskich.
Ogłoszenie o zamówieniu można już znaleźć w serwisie ted.europa.eu