Wi-Fi w Pendolino. Czyli nie ma już prywatności w podróży.

Wi-Fi w Pendolino. Czyli nie ma już prywatności w podróży.

10 lipca 2019 | Autor: Marcin Zieliński | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wczoraj podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Alstom i PKP Intercity z okazji przejechania przez pociągi Pendolino pokazano nam dziennikarzom montaż instalacji internetowej i Wi Fi w pociągach Pendolino. Alstom montuje bardzo nowoczesny, wysokiej jakości system internetowy w pociągach. Tak aby pasażerowie mogli komfortowo korzystać z Internetu.

Fot. Marcin Zieliński

Sygnał internetowy dostarczy trzech operatorów, to system wybierze, który sygnał jest najsilniejszy i będzie przełączał się automatycznie. Główne urządzenia internetowe są zamontowane na dachu wagonu restauracyjnego. Część urządzeń jest też w pobliżu kabiny maszynisty.

W pociągach Pendolino trudno jest korzystać z transferu danych komórkowych ze względu na ich konstrukcje. Czyli dla internautów zostaje Wi Fi dostarczone przez PKP Intercity. Pojawią się kwestie logowania i ochrony prywatności. Jako pasażer zastanawiam się czy warto korzystać z Internetu  w podróży pociągiem.

Średni czas podróży między Warszawą a głównymi miastami obsługiwanymi przez Pendolino trwa około 2,5 godziny. To nie tak długo, można popracować, poczytać książkę, zwłaszcza w wagonie numer 7 zwanym strefą ciszy. To dlaczego Internet jest aż tak potrzebny w tym czasie? Nie wiem.

Służbową pocztę można ściągnąć przed wejściem do pociągu, odpisać i wysłać wiadomości po tym jak z niego wyjdziemy. Oczywiście pociągiem jeżdżą też inni pasażerowie – młodzież, studenci. Dla nich brak sieci to jak brak powietrza. Prywatność. Jaka prywatność. Google i tak wie wszystko.

Jednak korzystanie z Wi Fi nie jest obowiązkowe. Więc może nie warto zmieniać przyzwyczajeń i nadużywać korzystania z sieci.