Gdańskie lotnisko na Flightradar24

Gdańskie lotnisko na Flightradar24

15 lipca 2019 | Źródło: Port lotniczy Gdańsk
PODZIEL SIĘ

Gratka dla fanów lotnictwa. Pojazdy Portu Lotniczego Gdańsk można już śledzić na Flightradar24. Pokazujemy je jako pierwsi w Polsce.

Fot. Port Lotniczy Gdańsk

Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie obecnie jest Żbik, lotniskowy pojazd koordynatora ds. regulowania środowiska przyrodniczego albo czy po płycie lotniska właśnie przemieszcza się samochód Follow Me, możecie to zobaczyć na Flightradar24. To popularny serwis internetowy, pokazujący lokalizację statków powietrznych. Dotychczas można było oglądać samoloty i śmigłowce wyposażone w odpowiednie transpondery. Teraz na Flightradar24 widać także pojazdy obsługujące gdańskie lotnisko. Oprócz Żbika i dyżurnego portu, można zobaczyć także pojazdy Follow me do bezpiecznego eskortowania samolotów oraz maszyny do zimowego utrzymania drogi startowej. Pojazdy te są widoczne na Flightradar24  dzięki zamontowaniu w nich specjalnych transponderów.

„To nie tylko gratka dla fanów lotnictwa, ale przede wszystkim ważny element bezpieczeństwa budowany w ramach Systemu Kierowania i Kontroli Statków Powietrznych. Dzięki temu, że na radarze widać poszczególne pojazdy lotniskowe, kontrolerzy mają pełen ogląd ruchu w polu manewrowym lotniska, co jest szczególnie ważne, gdy na lotnisku panują złe warunki pogodowe”- mówi Jarosław Trzoska Kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Jeśli chcecie zobaczyć lotniskowe pojazdy, ale także lecące z Gdańska i do Gdańska samoloty, a może obserwować loty w innych częściach świata, wejdźcie na Flightradar24.