Pierwszy KISS dla Kolei Węgierskich (MAV) wyjechał z zakładu w Dunakeszi

Pierwszy KISS dla Kolei Węgierskich (MAV) wyjechał z zakładu w Dunakeszi

16 lipca 2019 | Źródło: Stadler
PODZIEL SIĘ

Pierwszy KISS wyprodukowany przez zakład Stadlera  dla Węgierskiej Państwowej Spółki Kolejowej MÁV uroczyście wyjechał z hali w Dunakeszi na Węgrzech, po czym rozpocznie niezbędne testy typu wymagane do dopuszczenia do ruchu na sieci kolejowej.

Fot. Stadler

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy MÁV-START a Stadler, zaprezentowany pojazd wraz z 10 kolejnymi ma zostać włączony do ruchu od lutego 2020 r. na podmiejskich liniach kolejowych stolicy Węgier:  z  Budapesztu do Vác i Cegléd. Na początku 2021 r. spodziewane jest dostarczenie następnych 8 pociągów piętrowych, dzięki którym w/w linie podmiejskie będą obsługiwane w całości przez nowoczesne pociągi elektryczne.

Zaprezentowany EZT rozpocznie oficjalne testy typu w Niemczech i Czechach jeszcze w tym tygodniu. Pojawienie się tych pociągów otworzy nowy rozdział w usługach transportu pasażerskiego kolei węgierskich, ponieważ dzięki dwupoziomowym jednostkom długość podróży skróci się, a rozkład jazdy zostanie ustabilizowany.

MÁV-START i Stadler podpisały w 2017 r. Umowę ramową na dostawę do 40 jednostek, które mogą być wykonywane w formie różnych umów dostawy w ciągu kolejnych 8 lat. Do tej pory MÁV zamówił łącznie 19 jednostek z dostępnych 40 pociągów.

Jednostki dwupoziomowe o długości 155,88 metra, szerokości 2,8 metra i wysokości 4,6 metra będą składać się z sześciu wagonów. 600 osób znajdzie wygodne miejsca, czyli o 50% więcej pasażerów w porównaniu z jednostką jednopiętrową o tej samej długości. Pociągi będą wyposażone w cztery toalety, z których jedna będzie dostępna dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a w przestrzeni wielofunkcyjnej będzie miejsce na cztery wózki inwalidzkie, a także dwanaście rowerów lub pięć wózków.

Nowe pojazdy, które zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa, są wyposażane w nowoczesne systemy sterowania, dzięki czemu będą mogły jeździć na zmodernizowanych liniach kolejowych Węgier z maksymalną prędkością 160 km / h. Komfort podróży pasażera zostanie zwiększony dzięki wyjątkowo płynnej pracy pojazdu, najnowocześniejszemu systemowi informacji pasażerskiej, przestronnemu i jasnemu wnętrzu, najnowocześniejszej klimatyzacji i bezpłatnej sieci WIFI.