Biskupia Górka w Gdańsku prawie na półmetku

Biskupia Górka w Gdańsku prawie na półmetku

16 lipca 2019 | Źródło: Budimex
PODZIEL SIĘ

Prace przy budowie nowego wiaduktu przy Biskupiej Górce w Gdańsku są już bliskie półmetka. Gotowa jest już konstrukcja pierwszego z dwóch łukowych wiaduktów nad torami kolejowymi w stronę Gdańska Głównego. Niedługo rozpocznie się układanie nawierzchni. Pozwoli to puścić nowym wiaduktem ruch tymczasowy i jednocześnie umożliwi rozbiórkę starego wiaduktu – mówi Kierownik Budowy Michał Radziszewski.

Fot. Budimex: pierwszy z dwóch nowych wiaduktów

Największym wyzwaniem tego kontraktu jest jego lokalizacja.  Nowy układ drogowy powstanie na 800 metrach drogi krajowej nr 91 na wysokości Biskupiej Górki, przystanku SKM Śródmieście i Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jest to szczególnie newralgiczne miejsce gdzie ruch z Pruszcza Gdańskiego wpada do śródmieścia Gdańska i łączy się z drogą krajową nr 7 w kierunku Warszawy. Jednocześnie wszystkie prace mostowe wykonujemy nad ruchem kolejowym bez wstrzymywania pociągów mówi Damian Kryszewski Dyrektor Kontraktu.

Fot. Budimex: Linia kolejowa nr 9 przebiegająca pod wiaduktem – pociągi zwalniają w tym miejscu do 30 km/h

W związku ze znaleziskami archeologicznymi uznanymi przez Konserwatora Zabytków za godne wyeksponowania jako pomniki historii, konstrukcja parkingu i jego otoczenie zostanie zrealizowane tak by stworzyć możliwości nie tylko funkcjonale dla użytkownika, ale również by mogła cieszyć oko zwiedzających.

Fot. Budimex: Fragment nowej estakady i wiaduktu – po prawej stronie miejsce gdzie powstanie parking podziemny. W wykopie widoczne są także znaleziska archeologiczne.

Poza historyczną zabudową śródmiejską oraz koniecznością prowadzenia prac nad czynnymi liniami kolejowymi, największe wyzwanie pod względem  inżynierskim oraz organizacyjnym jest jeszcze przed nami, to rozbiórka istniejącego obiektu mostowego. Mówiąc w dużym skrócie, istniejący wiadukt zostanie  przecięty w połowie rozpiętości, sprężony dodatkową konstrukcją, a następnie zsunięty poza torowisko i tam bezpiecznie wykonamy skucie obu części wiaduktu - powiedział Damian Kryszewski Dyrektor Kontraktu ze strony Budimex SA.

Prace zaawansowane są w ok. 40%. Kontrakt o wartości  147 mln złotych realizuje Budimex. Inwestorem jest Urząd Miasta Gdańsk Planowane zakończenie prac na dzień dzisiejszy to październik 2020 roku.