Lipcowy Weekend pod Parą czyli powrót parowozu Tkt48-18 na żelazne szlaki

Lipcowy Weekend pod Parą czyli powrót parowozu Tkt48-18 na żelazne szlaki

17 lipca 2019 | Źródło: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska
PODZIEL SIĘ

Już w najbliższy weekend Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza na swoją muzealną bocznicę  na spotkanie – oko w oko – z jedynym czynnym na Dolnym Śląsku parowozem TKt48-18.

Fot. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Przez cały dzień organizowane będą przejazdy po tzw. Trasie Parowozowej, a każdy odwiedzający w tych dniach Muzeum nie tylko będzie miał okazję obejrzeć autentyczny, zabytkowy parowóz przy pracy, ale także przyjrzeć się pracy Drużyny Parowozowej.

Zwiedzanie Muzeum  Kolejnictwa na Śląsku to pasjonująca podróż przez świat zabytkowych maszyn. Ponad 60 lokomotyw, 70 wagonów, żurawie kolejowe i pług odśnieżny zajmują ok. 1,5 km torów. Ale to jeszcze nie wszystko.

Nowe ekspozycje o tematyce kolejowej zawierają również takie urządzenia, jak makiety kolejowe i wiele innych kolejowych pamiątek z XX wieku.

Wielką atrakcją muzeum w Jaworzynie Śląskiej jest autentyczny parowóz Tomek oraz sala zabaw przygotowana z myślą o najmłodszych miłośnikach kolei.  Po wszystkich ekspozycjach oprowadza doświadczony przewodnik, który przybliży Państwu historię kolejnictwa.

„ Weekend pod Parą” – są to dni, kiedy to parowóz Tkt48-18 jest uruchamiany, a Muzeum znów zamienia się w czynną parowozownię.

Podczas tego weekendu zaprezentujemy czynności związane z obsługą, czyli obrządzanie parowozu, zobaczą Państwo pracę drużyny parowozowej, wnętrze budki maszynisty oraz obracanie parowozu na obrotnicy.

W niedzielę 21 lipca  dodatkową atrakcją będą prezentacje i przejażdżki 60-letnią zabytkową drezyną M20.  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się niesamowitą historią samochodu osobowego Warszawa, który pełnił służbę również na kolei od 1956 roku, kiedy powstał pierwszy prototyp drezyny osobowej M20

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Biskupia Górka w Gdańsku prawie na półmetku Biskupia Górka w Gdańsku prawie na półmetku
Następny artykuł  Międzynarodowa legitymacja na smartfonie uprawnia do ulgi Międzynarodowa legitymacja na smartfonie uprawnia do ulgi