Barlinek odetchnie – obwodnica zostanie otwarta

Barlinek odetchnie – obwodnica zostanie otwarta

17 lipca 2019 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy Barlinka czekali na ten moment od dawna. W piątek, 19 lipca br. pierwsze auta pojadą obwodnicą, która odciąży miejskie ulice. O godz. 12 w Barlinku zapraszamy na spotkanie prasowe – oddanie do użytku inwestycji. Wezmą w nim udział marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Fot. UMWZ

To jedna z najważniejszych inwestycji na drogach wojewódzkich w ostatnim czasie. Drogą nr 151 przejeżdża przez Barlinek średnio ponad 10 tys. samochodów w ciągu doby. Nowy jej przebieg zaprojektowano tak, by wykorzystać nasyp nieczynnej linii kolejowej. W ten sposób poprawiono układ komunikacyjny miasta i odciążono istniejące ulice. Zmienił się również przebieg drogi wojewódzkie nr 156. Dodajmy, że w projektowaniu jest drugi etap tej inwestycji, który przewiduje połączenie nowej obwodnicy z DW nr 151 oraz budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicą 31 Stycznia.

Całe zadanie kosztowało 23,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 14,85 mln zł. Nie bez znaczenia był wkład Gminy Barlinek, który wyniósł ponad 8 mln zł. Wykonawcą inwestycji była firma Skanska SA.

Zadanie było realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-20.