ZTM Warszawa: Raport EMTA - mamy się czym pochwalić

ZTM Warszawa: Raport EMTA - mamy się czym pochwalić

19 lipca 2019 | Źródło: ZTM Warszawa
PODZIEL SIĘ

Związek Europejskich Metropolitalnych Zarządów Transportu opublikował na swojej stronie coroczny Barometr – tym razem na podstawie danych z 2017 roku. Warszawa wypada w tym zestawieniu bardzo dobrze.

Fot. ZTM Warszawa

Każdego roku EMTA, jedna z najważniejszych organizacji zrzeszających organizatorów transportu zbiorowego, publikuje Barometr, który przedstawia poziom popularności komunikacji miejskiej w poszczególnych miastach-członkach oraz zmiany, jakie zachodzą w sposobie korzystania z niej.

Na tym tle Warszawski Transport Publiczny wypada bardzo dobrze. Stolica Polski zdecydowanie wygrywa, jeśli chodzi o procent podróży odbywanych komunikacją miejską - w 2017 roku było ich aż 47 proc. Następny w kolejności Sztokholm mógł się pochwalić "ledwie" 40 proc. udziałem transportu publicznego. Również, jeśli weźmiemy pod uwagę cały obszar, do którego dociera WTP, to aglomeracja warszawska jest na czele z 40 proc. podróży odbywanych komunikacją miejską. O drugie miejsce w 2017 roku toczyła się zacięta walka: Budapeszt, Londyn i Sztokholm miały 37-proc. udział.

Z Barometru widać, że Warszawa jest jednym z liderów, jeśli chodzi o komunikację tramwajową. Każdy z obszaru, do którego dociera WTP, przejechał tym środkiem transportu w 2017 roku statystycznie 10 kilometrów. Pod tym względem wyprzedzają nas tylko Praga i Budapeszt.

Ciekawe jest także zestawienie zapotrzebowania na usługi transportowe. Z Barometru wynika, że średnio w 2017 roku każdy mieszkaniec obszaru, do którego dociera WTP korzystał ze środków transportu 439 razy. To trzeci wynik. Pod tym względem Warszawę wyprzedzają Budapeszt oraz Londyn.

 

PODZIEL SIĘ