ZTM Warszawa: Raport EMTA - mamy się czym pochwalić

ZTM Warszawa: Raport EMTA - mamy się czym pochwalić

19 lipca 2019 | Źródło: ZTM Warszawa
PODZIEL SIĘ

Związek Europejskich Metropolitalnych Zarządów Transportu opublikował na swojej stronie coroczny Barometr – tym razem na podstawie danych z 2017 roku. Warszawa wypada w tym zestawieniu bardzo dobrze.

Fot. ZTM Warszawa

Każdego roku EMTA, jedna z najważniejszych organizacji zrzeszających organizatorów transportu zbiorowego, publikuje Barometr, który przedstawia poziom popularności komunikacji miejskiej w poszczególnych miastach-członkach oraz zmiany, jakie zachodzą w sposobie korzystania z niej.

Na tym tle Warszawski Transport Publiczny wypada bardzo dobrze. Stolica Polski zdecydowanie wygrywa, jeśli chodzi o procent podróży odbywanych komunikacją miejską - w 2017 roku było ich aż 47 proc. Następny w kolejności Sztokholm mógł się pochwalić "ledwie" 40 proc. udziałem transportu publicznego. Również, jeśli weźmiemy pod uwagę cały obszar, do którego dociera WTP, to aglomeracja warszawska jest na czele z 40 proc. podróży odbywanych komunikacją miejską. O drugie miejsce w 2017 roku toczyła się zacięta walka: Budapeszt, Londyn i Sztokholm miały 37-proc. udział.

Z Barometru widać, że Warszawa jest jednym z liderów, jeśli chodzi o komunikację tramwajową. Każdy z obszaru, do którego dociera WTP, przejechał tym środkiem transportu w 2017 roku statystycznie 10 kilometrów. Pod tym względem wyprzedzają nas tylko Praga i Budapeszt.

Ciekawe jest także zestawienie zapotrzebowania na usługi transportowe. Z Barometru wynika, że średnio w 2017 roku każdy mieszkaniec obszaru, do którego dociera WTP korzystał ze środków transportu 439 razy. To trzeci wynik. Pod tym względem Warszawę wyprzedzają Budapeszt oraz Londyn.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Podział środków Funduszu Dróg Samorządowych na 2020 rok Podział środków Funduszu Dróg Samorządowych na 2020 rok
Następny artykuł GDDKiA wznowiła przetarg na dwie części Regionalnych Projektów Wdrożeniowych KSZR GDDKiA wznowiła przetarg na dwie części Regionalnych Projektów Wdrożeniowych KSZR