130 zeroemisyjnych autobusów dla Warszawy

130 zeroemisyjnych autobusów dla Warszawy

22 lipca 2019 | Źródło: ZTM Warszawa
PODZIEL SIĘ

Za dwa lata autobusy napędzane silnikami diesla znikną z Traktu Królewskiego. Zastąpią je m.in. elektryczne przegubowce marki Solaris. Dziś, 22 lipca, podpisano umowę na zakup 130 takich zeromisyjnych pojazdów. To jeden z największych kontraktów na autobusy elektryczne w Europie.

Fot. ZTM Warszawa
Po raz kolejny jesteśmy w awangardzie zmian. Nasze deklaracje przekuwamy w czyny i kupujemy pojazdy zeroemisyjne. Robimy to w trosce o jakość powietrza i klimat – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Już wkrótce tradycyjne autobusy napędzane silnikami spalinowymi zupełnie znikną z najbardziej reprezentacyjnej arterii stolicy – Traktu Królewskiego. Będzie tu można spotkać wyłącznie pojazdy napędzane gazem lub energią elektryczną, czyli nisko lub zeroemisyjne. To element Warszawskiego Planu dla Klimatu dodaje.

Dostawy przegubowych Solarisów Urbino 18 Electric rozpoczną się w połowie 2020 roku. Autobusy będą wyposażone w klimatyzację, rozbudowany system informacji pasażerskiej oraz gniazda USB, z których będzie można doładować urządzenia mobilne. Poza wszystkimi udoskonaleniami technicznymi, najważniejszą cechą autobusów elektrycznych jest to, że nie emitują one żadnych spalin i są ciche, co znacząco wpływa na poprawę jakości życia w mieście.

Za 130 elektrycznych przegubowców dla miejskiego przewoźnika firma Solaris otrzyma 399 590 100,00 zł. Zakup pojazdów jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i obejmuje zakup 130 niskopodłogowych autobusów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli siecią ładowarek ulicznych. Kwota dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej to 180 000 000,00 złotych.

Sieć ładowarek ulicznych

Dla zwiększenia efektywności elektrycznych pojazdów Miejskie Zakłady Autobusowe zbudują również sieć ulicznych ładowarek pantografowych o mocy 400 kW. Dwa tygodnie temu podpisano w tej sprawie umowę z polską firmą Ekoenergetyka. Za zamówienie podstawowe, czyli 20 urządzeń, które zostaną zainstalowane w dziewięciu lokalizacjach, Miejskie Zakłady Autobusowe zapłacą 8 319 720,00 zł brutto. Najwięcej bo aż sześć na pętli Wilanów, cztery kolejne na Chomiczówce, a po dwa na Szczęśliwicach, Esperanto, Nowodworach, Browarnej i Młynowie. Pierwsze urządzenia zaczną działać w połowie przyszłego roku. Wówczas elektrobusy będą mogły doładować baterie podczas postojów na pętlach i dzięki temu będzie można wykorzystywać je z podobną efektywnością jak autobusy o napędzie konwencjonalnym.

W podpisanej umowie istnieje również możliwość rozszerzenia zamówienia o siedem kolejnych urządzeń: po dwa na placu Piłsudskiego i Natolinie Północnym oraz po jednym na Bielańskiej, Lotnisku Chopina i placu Trzech Krzyży.

Warszawa stawia na ekologiczne autobusy

To już czwarty i największy przetarg na dostawę autobusów elektrycznych dla Miejskich Zakładów Autobusowych. Pierwszy z nich rozstrzygnięto w 2014 r. (wygrał Solaris), kolejny – w roku 2016 (wygrało konsorcjum Ursus Bus oraz AMZ-Kutno), a następny w 2017 r. (także wygrał Solaris). Obecnie stolica inwestuje tylko w tabor  nisko- lub zeroemisyjny. Latem 2018 roku podpisano umowę na dostawy 110 autobusów gazowych CNG – 18- i 12-metrowych – marki MAN, których dostawy są obecnie realizowane. Według planów MZA za dwa lata będą miały niemal 400 autobusów zero i niskoemisyjnych.

Już dziś w Warszawie jeździ już ponad 215 autobusów zero- i niskoemisyjnych. To 31 pojazdów elektrycznych, 70 hybrydowych i 115 na gaz. Po wakacjach na ulice wyjadą kolejne 54 przegubowe Solarisy napędzane gazem CNG, zakupione przez firmę Arriva do realizacji kontraktu w Warszawie.

Podstawowe dane techniczne autobusów Solaris Urbino 18 Electric:

  • baterie typu Solaris High Power o pojemności 150 kWh;
  • ładowanie z gniazdka typu plug-in (gniazda nad prawym przednim nadkolem
  • oraz za ostatnimi drzwiami) lub dotykowe z użyciem pantografu
  • i ładowarki wysięgnikowej;
  • jednostka napędowa w osiach kół z dwoma silnikami elektrycznymi o mocy
  • 110 kW każdy;
  • pojemność pasażerska – 120 osób

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł W Rawiczu jest nowy peron, będą windy W Rawiczu jest nowy peron, będą windy
Następny artykuł Obwodnica Skawiny w całości dostępna dla kierowców Obwodnica Skawiny w całości dostępna dla kierowców