Spotkanie wiceministra Rafała Webera z ambasadorem Republiki Czeskiej Ivanem Jestřábem

Spotkanie wiceministra Rafała Webera z ambasadorem Republiki Czeskiej Ivanem Jestřábem

27 lipca 2019 | Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
PODZIEL SIĘ

Współpraca dwustronna oraz inwestycje infrastrukturalne wspólnego zainteresowania to główne temat rozmowy wiceministra infrastruktury Rafała Webera z ambasadorem Republiki Czeskiej Ivanem Jestřábem. Spotkanie odbyło się 25 lipca 2019 r.

Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Zarówno wiceminister Weber, jak i ambasador Jestřáb zgodnie potwierdzili bardzo dobry stan relacji dwustronnych w zakresie transportu. Podkreślili, że oba kraje mają wiele wspólnych interesów i konieczne jest, by kontynuowały intensywną współpracę, zarówno dwustronną, jak i w ramach Grupy Wyszehradzkiej.  

- Inwestycje infrastrukturalne mają silne przełożenie na dalszy rozwój społeczno-gospodarczy. Wdrażany jest obecnie Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) o wartości inwestycyjnej 135 mld zł. Naszym celem jest jak najszybsze ukończenie docelowej sieci dróg ekspresowych i autostrad w Polsce – podkreślił wiceminister Weber. Jak dodał, Polska jest nadal największym placem budowy w Europie. Dzięki funduszom unijnym skutecznie nadrabiamy zaległości infrastrukturalne z poprzednich dziesięcioleci, w tym na osi północ - południe.  

Ambasador wskazał, że czeskie firmy budowlane są zainteresowane udziałem w kontraktach na budowy szlaków drogowych na terenie Polski.

Wiceminister potwierdził, że Polska odnotowała znaczny postęp w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury drogowej. Ambicją rządu Polski jest osiągnięcie długości sieci 6.000 km dróg ekspresowych oraz 2.000 autostrad w horyzoncie czasowym do 2030 roku. Firmy budowlane z Polski, jak i z zagranicy, zgodnie z prawem zamówień publicznych, będą miały zatem jeszcze wiele możliwości udziału w przetargach na budowy kolejnych odcinków tych dróg.