PKP CARGO uczciło pamięć o powstańcach

PKP CARGO uczciło pamięć o powstańcach

02 sierpnia 2019 | Źródło: PKP Cargo
PODZIEL SIĘ

1 sierpnia 1944 r., po latach okupacji niemieckiej, warszawiacy chwycili za broń. W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego hołd powstańcom i kolejarzom biorącym udział w Powstaniu Warszawskim oddali pracownicy PKP CARGO.

Fot. YouTube

Wczoraj, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające ten ważny dla historii naszego kraju zryw militarny. – Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które miało ogromny wpływ na utrzymanie, kształtowanie się patriotycznych postaw kolejnych pokoleń polskiej młodzieży w czasach PRL. Mit powstańczy z pewnością był jednym z czynników, który przyczynił się do upadku komunistycznego systemu w Polsce – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO.

Ważne miejsce w polskiej konspiracji wojennej, a potem w Powstaniu Warszawskim, przypadło także polskim kolejarzom. – To oni zapewniali łączność między komórkami podziemnej armii i administracji, ostrzegali ludzi przed łapankami na dworcach, byli ważną częścią systemu zaopatrzenia ludności miast w żywność, a wielu z nich należało do AK i innych organizacji zbrojnych, współuczestnicząc w akcjach sabotażowych na kolei wymierzonych w niemieckiego okupanta – dodaje prezes Warsewicz.

Aby uczcić pamięć o powstańcach i kolejarzach walczących w ich szeregach prezes PKP CARGO podjął decyzję, aby 1 sierpnia o godz. 17, w 75. rocznicę Godziny „W”, maszyniści wszystkich czynnych lokomotyw PKP CARGO, na szlakach lub w zakładach, dali sygnały dźwiękowe.