Fundacja "Pomoc Transportowcom" uczciła pamięć Powstańców Warszawy.

Fundacja "Pomoc Transportowcom" uczciła pamięć Powstańców Warszawy.

02 sierpnia 2019 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

O Panie, któryś jest na niebie, wyciągnij sprawiedliwą dłoń! Wołamy z wszystkich stron do Ciebie, O polski dach polską broń.

O, Boże, skrusz ten miecz, co siecze kraj, do wolnej Polski nam powrócić daj!  By stał się twierdzą nowej siły, Nasz dom, nasz kraj.

O, usłysz, Panie skargi nasze, o usłysz nasz tułaczy śpiew! Znad Warty, Wisły, Sanu, Bugu, Męczeńska do Cię woła krew!

O, Boże, skrusz ten miecz, co siecze kraj, do wolnej Polski nam powrócić daj!  By stał się twierdzą nowej siły, Nasz dom, nasz kraj.

(słowa i muzyka: Adam Kowalski)

Fot. Kurier Kolejowy

Odśpiewaniem Modlitwy Armii Krajowej rozpoczęło się spotkanie zorganizowane przez Fundację „Pomoc transportowcom”,  przed tablicą upamiętniającą żołnierzy VII Obwodu Armii Krajowej „Obroża” Okręgu Warszawskiego poległych w Powstaniu Warszawskim 1944 roku. Tablica umieszczona jest pod posągiem Św. Józefa na posesji Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryja przy ulicy Hożej 53 w Warszawie.

Fot. Kurier Kolejowy

W 1874 roku M. Florentyna Dymman oraz pani Paulina Iłowiecka zakupiły posesję w Warszawie Śródmieście przy ul. Hożej 53. Początkowo był tam tylko drewniany piętrowy domek, dopiero z czasem dobudowano do niego dodatkowe skrzydło. Siostry urządziły w nim ochronkę dla dzieci.

W czasie wojny dom ten stanowił Centrum Zgromadzenia, odgrywał niesamowitą rolę, ponieważ z tego miejsca płynęła pomoc we wszystkich możliwych kierunkach. W drewnianym budynku, który jedyny ocalał podczas bombardowań wojennych gromadzili się wszyscy potrzebujący. M. Matylda Getter, pierwsza Prowincjalna Prowincji Niepokalanej, osoba o wrażliwym i szerokim sercu, stąd kierowała wszystkimi inicjatywami dobroczynnymi, a zwłaszcza prowadzoną na szeroką skalę akcją ratowania dzieci żydowskich.  Zaraz po wojnie siostry oprócz pomocy potrzebującym i formacją młodzieży zakonnej zajmowały się chorymi w parafii, katechizowały dzieci przy kościele Karola Boromeusza na ul. Chłodnej, szyły, naprawiały i prały bieliznę kościelną, dbały o wystrój kościołów. Dom przy ul. Hożej 53 jest Domem Prowincjalnym, w nim ma swoją siedzibę Przełożona Prowincji ze swoim zarządem. Jest też domem formacyjnym dla postulantek. Siostry oprócz zajęć domowych i służbowych niosą pomoc potrzebującym, katechizują oraz zdobywają kwalifikacje zawodowe i intelektualne.

Fot. Kurier Kolejowy

Z pomocy tej i wsparcie korzysta także  Fundacja „Pomoc Transportowcom”, która w oparciu o wolentariuszy prowadzi tamże redystrybucję żywności pozyskanej od darczyńców. Przypominamy, iż celem działającej od blisko 20 lat Fundacji jest zmniejszenie pogłębiającej się biedy wśród trzech grup społecznych tj. 1. Transportowców, 2. Drogowców, 3. Kolejarzy. Fundacja jest organizacją pozarządową działającą nie dla zysku a dla pożytku publicznego. Działalność fundacji opiera się na pracy społecznie użytecznej. Pracami Fundacji kieruje Zarząd, z Panią Prezes Barbarą Walczak na czele. W bieżące wakacje, dzięki darczyńcom, już czterdzieścioro dzieci z ubogich rodzin odpoczywało na koloniach w Ciechocinku, łącząc zabawę z zabiegami sanatoryjnymi.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PKP CARGO uczciło pamięć o powstańcach PKP CARGO uczciło pamięć o powstańcach
Następny artykuł Wrzesińska Kolej Powiatowa Wrzesińska Kolej Powiatowa