Obiekt wystawowy na ul. Kaliskiej we Wrześni.

Obiekt wystawowy na ul. Kaliskiej we Wrześni.

02 sierpnia 2019 | Źródło: UMiG we Wrześni
PODZIEL SIĘ

Obiekt wystawowy na ul. Kaliskiej we Wrześni to wspomnienie historii wąskotorowej Wrzesińskiej Kolei Powiatowej.

Obiekt wystawowy na ul. Kaliskiej we Wrześni (źródło: UMiG we Wrześni)

 

W 2015 roku na ul. Kaliskiej ustawiono skład kolei wąskotorowej, został on zlokalizowany na nieistniejącej już od wielu lat stacji „Września miasto”. Stary parowóz serii Px48-1785 wraz z tendrem Ptx48 i wagonami towarowymi o numerach: Kddxh 00151247 150-7, Kddxz 00171249071-1 został odkupiony od miasta Gniezno, a następnie odrestaurowany przez jedną z wrzesińskich firm. Parowóz został wyprodukowany w 1954 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Co ciekawe kiedyś lokomotywa poruszała się z prędkością nieprzekraczającą 35 km/h, a przedmiotowe wagony przed zakończeniem eksploatacji użytkowane były przez Przeworskie Koleje Dojazdowe. Eksploatowane były od lat 60. aż do 80. przede wszystkim  do transportu towarów, w szczególności ziemniaków i buraków, a także do przewozu ludności.             

Po renowacji został ustawiony na wybudowanym peronie. Aktualnie stanowi atrakcyjne miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Obiekt wraz z zagospodarowanym wokół terenem bardzo dobrze wpisuje się w otaczający go krajobraz ze względu na walory estetyczne oraz jego funkcję.

Wnętrze obiektu wystawowego na ul. Kaliskiej we Wrześni (źródło: UMiG we Wrześni)

 

Po trzech latach obiekt rozbudowano o nowy budynek przypominający wyglądem nieistniejący już dworzec. Na wieży usytuowany został zegar, który jak przed laty wskazywał zarówno mieszkańcom, jak i podróżującym czas. Ponadto w celu upiększenia tego miejsca obok obiektu wystawowego ustawiona została odrestaurowana waga uliczna oraz budka telefoniczna z czasów PRL. W środku podziwiać można makietę kolejki wąskotorowej oraz podświetlaną grafikę przedstawiającą wybrane, historyczne obiekty Gminy Września.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Wrzesińska Kolej Powiatowa Wrzesińska Kolej Powiatowa
Następny artykuł Czy wysokość barier wzdłuż dróg ma znaczenie? Czy wysokość barier wzdłuż dróg ma znaczenie?