Obiekt wystawowy na ul. Kaliskiej we Wrześni.

Obiekt wystawowy na ul. Kaliskiej we Wrześni.

02 sierpnia 2019 | Źródło: UMiG we Wrześni
PODZIEL SIĘ

Obiekt wystawowy na ul. Kaliskiej we Wrześni to wspomnienie historii wąskotorowej Wrzesińskiej Kolei Powiatowej.

Obiekt wystawowy na ul. Kaliskiej we Wrześni (źródło: UMiG we Wrześni)

 

W 2015 roku na ul. Kaliskiej ustawiono skład kolei wąskotorowej, został on zlokalizowany na nieistniejącej już od wielu lat stacji „Września miasto”. Stary parowóz serii Px48-1785 wraz z tendrem Ptx48 i wagonami towarowymi o numerach: Kddxh 00151247 150-7, Kddxz 00171249071-1 został odkupiony od miasta Gniezno, a następnie odrestaurowany przez jedną z wrzesińskich firm. Parowóz został wyprodukowany w 1954 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Co ciekawe kiedyś lokomotywa poruszała się z prędkością nieprzekraczającą 35 km/h, a przedmiotowe wagony przed zakończeniem eksploatacji użytkowane były przez Przeworskie Koleje Dojazdowe. Eksploatowane były od lat 60. aż do 80. przede wszystkim  do transportu towarów, w szczególności ziemniaków i buraków, a także do przewozu ludności.             

Po renowacji został ustawiony na wybudowanym peronie. Aktualnie stanowi atrakcyjne miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Obiekt wraz z zagospodarowanym wokół terenem bardzo dobrze wpisuje się w otaczający go krajobraz ze względu na walory estetyczne oraz jego funkcję.

Wnętrze obiektu wystawowego na ul. Kaliskiej we Wrześni (źródło: UMiG we Wrześni)

 

Po trzech latach obiekt rozbudowano o nowy budynek przypominający wyglądem nieistniejący już dworzec. Na wieży usytuowany został zegar, który jak przed laty wskazywał zarówno mieszkańcom, jak i podróżującym czas. Ponadto w celu upiększenia tego miejsca obok obiektu wystawowego ustawiona została odrestaurowana waga uliczna oraz budka telefoniczna z czasów PRL. W środku podziwiać można makietę kolejki wąskotorowej oraz podświetlaną grafikę przedstawiającą wybrane, historyczne obiekty Gminy Września.

 

PODZIEL SIĘ