GALA PARY 2019.

GALA PARY 2019.

05 sierpnia 2019 | Źródło: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
PODZIEL SIĘ

W 2011 roku Muzeum Kolejnictwa na Śląsku (oddział Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska) po raz pierwszy zorganizowało międzynarodowy zlot zabytkowych lokomotyw parowych z Polski, Czech i Niemiec. W ubiegłorocznej VIII edycji tego wydarzenia uczestniczyło ponad 15 000 zwiedzających.

Fot. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Gala Pary 2019 to nie tylko lokomotywy, ale też pojazdy parowe, automobile, walce i inne zabytki techniki. Wydarzenie odbędzie się w tym roku po raz pierszy aż w 3 miejscowościach Dolnego Ślaska równolegle: w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, w zespole folwarczno-pałacowym Burghausów w Piotrowicach Świdnickich oraz Młynie Hilberta w Dzierżoniowie. Dodatkową atrakcją będą przejazdy zabytkowych pociągów po trasach kolejowych Dolnego Śląska.

 

 

Gala Pary, organizowana jest co roku w drugi weekend września; w tym roku będzie to 7-8 września, i będzie największym ogólnopolskim wydarzeniem plenerowym poświęconym zabytkom techniki, a przy tym wydarzeniem edukacyjnym i artystycznym. Wszelkie te działania mają na celu promocję ratowania zabytków techniki. 

O prestiżu wydarzenia świadczą patronaty honorowe jakim zostało objęte wydarzenie: Minister Infrastruktury, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ambasador Republiki Czeskiej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Rektor Politechniki Wrocławskiej, Rektor Przyrodniczego, Komitet Naukowy TICCIH, Prezydent Miasta Świdnicy, Burmistrz Dzierżoniowa oraz Burmistrz Jaworzyny Śląskiej.

 

PODZIEL SIĘ