GALA PARY 2019.

GALA PARY 2019.

05 sierpnia 2019 | Źródło: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
PODZIEL SIĘ

W 2011 roku Muzeum Kolejnictwa na Śląsku (oddział Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska) po raz pierwszy zorganizowało międzynarodowy zlot zabytkowych lokomotyw parowych z Polski, Czech i Niemiec. W ubiegłorocznej VIII edycji tego wydarzenia uczestniczyło ponad 15 000 zwiedzających.

Fot. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Gala Pary 2019 to nie tylko lokomotywy, ale też pojazdy parowe, automobile, walce i inne zabytki techniki. Wydarzenie odbędzie się w tym roku po raz pierszy aż w 3 miejscowościach Dolnego Ślaska równolegle: w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, w zespole folwarczno-pałacowym Burghausów w Piotrowicach Świdnickich oraz Młynie Hilberta w Dzierżoniowie. Dodatkową atrakcją będą przejazdy zabytkowych pociągów po trasach kolejowych Dolnego Śląska.

 

 

Gala Pary, organizowana jest co roku w drugi weekend września; w tym roku będzie to 7-8 września, i będzie największym ogólnopolskim wydarzeniem plenerowym poświęconym zabytkom techniki, a przy tym wydarzeniem edukacyjnym i artystycznym. Wszelkie te działania mają na celu promocję ratowania zabytków techniki. 

O prestiżu wydarzenia świadczą patronaty honorowe jakim zostało objęte wydarzenie: Minister Infrastruktury, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ambasador Republiki Czeskiej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Rektor Politechniki Wrocławskiej, Rektor Przyrodniczego, Komitet Naukowy TICCIH, Prezydent Miasta Świdnicy, Burmistrz Dzierżoniowa oraz Burmistrz Jaworzyny Śląskiej.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PLK: 15 stacji zwiększy standard obsługi PLK: 15 stacji zwiększy standard obsługi
Następny artykuł Z Gdańska do Edynburga z Wizz Air Z Gdańska do Edynburga z Wizz Air