Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego, podsumowanie

Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego, podsumowanie

16 sierpnia 2019 | Źródło: Koleje Śląskie
PODZIEL SIĘ

Do redakcji wpłynął komunikat prasowy nadesłany przez Koleje Śląskie, nawiązujący do sytuacji związanej z bezplatnym przewozem pasażerów udających się na Centralne Obchody Świeta Wojska Polskiego w Katowicach, który przytaczamy poniżej w całości.

Fot. Koleje Śląskie

"W dniu wczorajszym (15.08) w naszym województwie odbyły się Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego. Tego dnia z usług Kolei Śląskich skorzystało ponad 100 tyś. podróżnych.

W dniu wczorajszym przewieźliśmy ponad 100 tys. osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku dnia roboczego. Wysłaliśmy na śląskie tory wszystkie dostępne pociągi wykorzystując przy tym całą dostępną nam rezerwę taborową. W ramach przygotowań został powołany Zespół Zarządzania Kryzysowego Kolei Śląskich, który współpracował ściśle m. in. z zarządcą infrastruktury kolejowej, Policją oraz Służbą Ochrony Kolei. Razem z zarządcą infrastruktury kolejowej, w możliwie największym stopniu zagęściliśmy obowiązujący w całym kraju i wszystkich przewoźników weekendowy rozkład jazdy dodatkowymi kursami – ograniczając przy tym ruch pociągów towarowych.
Z uwagi na potoki podróżnych ze wszystkich kierunków, przyjęto model rozproszonego wzmocnienia. Dodatkowym utrudnieniem była potrzeba wzmocnienia węzła Częstochowskiego oraz kierunków turystycznych z racji rozpoczynającego się długiego weekendu. Zoptymalizowaliśmy wykorzystanie posiadanego taboru tak, aby na najbardziej uczęszczanych liniach jeździły możliwie najbardziej pojemne jednostki. Dodatkowo w trybie wyjątkowym uruchomiliśmy także autobusy wykorzystywane w momentach dużych awarii jako komunikacja zastępcza.
Mamy świadomość, że wczorajsza sytuacja wiązała się z ogromnym stresem i niedogodnościami dla pasażerów. Wszystkich, którzy podróżowali w niekomfortowych warunkach, a zwłaszcza tych którzy nie dotarli na defiladę przepraszamy."

Od redakcji

Szkoda, kilkuletnim, olbrzymim staraniom Kolei Śląskich zmierzającym do odbudowy marki nadwątlonej przesławnym debiutem na  śląskich torach, odnoszącym sukces w postaci coraz wiekszego zaufania do kolei regionalnej, zadano bolesny cios. Relacje mediów i zdjęcia zamieszczane przez podróznych w mediach społecznościowych  niestety są jednoznacze. Wszechobecna akcja promująca bezpłatny przejazd Kolejami Śląskimi na uoczystości w Katowicach przy realnym potencjale tychże przyniosła kolei więcej strat niż korzyści. Nie posądzamy Kolei Śląskich o brak wyobraźni, nieznajomość własnych możliwości przewozowych czy niedoszacowanie skali zainteresowania bezpłatnymi przejazdami w tym dniu. W końcu Aglomeracja Śląska to nie peryferie kraju, a bardzo poważny region, gęsto zaludniony. Ktoś jednak w imię czegoś, podjął decyzję i podjęto się wykonania rzeczy do przygotowania i wykonania w tak krótkim czasie, niemożliwej. Takie  Kolejowe Śląskie Déjà vu.